Ha ABC háromszógben G súlypont, M és N meg azon pontok amelyekre: BM (vektor) = 1/4 BA (vektor) és CN (vektor) = 2/5 CA (vektor), akkor hogy kell bizonyítani, hogy M, N és G kollineárisak?


2020. máj. 5. 12:30
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

A pontok helyvektorait nagy betűkkel jelölve,

G=(A+B+C)/3

M=B+1/4(A-B)=1/4A+3/4B

N=C+2/5(A-C)=2/5A+3/5C

GM=-1/12A+5/12B-1/3C=-5/60A+25/60B-20/60C

GN=1/15A-1/3B+4/15C=4/60A-20/60B+16/60C

GN=-4/5GM

2020. máj. 5. 13:00