11. -es koordinátageomertia feladatban valaki tud segíteni?


A feladat: Írd fel annak az egyenesnek az egyenletét, amely érinti az (x+2)2+(y-5)2=25 egyenletű kört, és

a) párhuzamos a 2x-5y=-7 egyenessel,

b) merőleges a 2x-5y=-7 egyenesre.



2020. ápr. 29. 11:33
 1/3 anonim ***** válasza:
Ami biztosan kell a feladathoz, az az érintési pont. Azt már kiszámoltad?
2020. ápr. 29. 11:36
 2/3 A kérdező kommentje:
Még nem számoltam ki az érintési pontot.
2020. ápr. 29. 11:45
 3/3 anonim ***** válasza:

A kör középpontja: O(-2,5), sugara: 5.


a) Ha egy egyenes párhuzamos az adtt egyenessel, akkor egyenlete:

2x-5y=a

Ha egy egyenes érint egy kör, akkor annak középpontjátől való távolsága a sugár. Ezért

|2*(-2)-5*5-a|/sqrt(2^2+(-5)^2)=5

|-29-a|/sqrt(29)=5

-29-a=5*sqrt(29) vagy -29-a=-5sqrt(29)

a=-29-5*sqrt(29 vagy a=-29+5*sqrt(29)


b) Ha egy egyenes merőleges az adott egyenesre, akkor egyenlete:

5x+2y=b

...


[link]

2020. ápr. 29. 14:28