Mennyi gázt használtunk el, ha a palackban maradt gáz nyomása 3 MPa-ra csökkent, miközben a hőmérséklete 10oC-ra változott?2020. ápr. 23. 16:05
1/1 anonim válasza:
Először számoljuk ki, a gáz anyagmennyiségét! Mint azt minden óvodás tudja, a nitrogén kétatomos molekulát alkot, tehát moláris tömege 2 * 14 = 28 g. Nekünk 3,36 kg = 3360 g gázunk van, tehát az anyagmennyiség 3360 / 28 = 120 mol.
Az ideális gázok állapotegyenlete szerint pV = nRT. Ezt átrendezve azt kapjuk, hogy T = pV / (nR)
p: nyomás
V: térfogat
n: anyagmennyiség
R: moláris gázállandó, 8,32 J/(mol*K)
SI-mértékegységeket kell használni.
p = 10 MPa = 10 000 000 Pa
V = 30 dm³ = 0,03 m³
n = 120 mol
R = 8,32 J/(mol*K) - ezt érdemes megjegyezni
T tehát pV / (nR) = ?
Az eredményt SI-mértékegységben, azaz kelvinben kapod.
.
Ezek alapján már remélem, megy a feladat második része.