Egy 30 dm3-es gázpalackban 3,36 kg tömegű,10 MPa nyomású nitrogéngáz van. Mekkora a gáz hőmérséklete?

Mennyi gázt használtunk el, ha a palackban maradt gáz nyomása 3 MPa-ra csökkent, miközben a hőmérséklete 10oC-ra változott?

2020. ápr. 23. 16:05
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

Először számoljuk ki, a gáz anyagmennyiségét! Mint azt minden óvodás tudja, a nitrogén kétatomos molekulát alkot, tehát moláris tömege 2 * 14 = 28 g. Nekünk 3,36 kg = 3360 g gázunk van, tehát az anyagmennyiség 3360 / 28 = 120 mol.

Az ideális gázok állapotegyenlete szerint pV = nRT. Ezt átrendezve azt kapjuk, hogy T = pV / (nR)

p: nyomás

V: térfogat

n: anyagmennyiség

R: moláris gázállandó, 8,32 J/(mol*K)

SI-mértékegységeket kell használni.

p = 10 MPa = 10 000 000 Pa

V = 30 dm³ = 0,03 m³

n = 120 mol

R = 8,32 J/(mol*K) - ezt érdemes megjegyezni

T tehát pV / (nR) = ?

Az eredményt SI-mértékegységben, azaz kelvinben kapod.

.

Ezek alapján már remélem, megy a feladat második része.

2020. ápr. 23. 16:15