Háromszög, magasságvonala?


Sziasztok!

Azt lehet tudni,hogy egy adott csúcsból induló magasságvonal a szemközti oldalt pontosan melyik részénél metszi, azt látom kép alapján,hogy nem a felénél, erre van valami képlet,vagy valami?

Illetve mindegyig hátomszögben a magasság vonal ugyan ott metszi a szemközti oldalt?


2020. ápr. 18. 18:12
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Tompaszögű háromszögnél nem az oldalt hanem az oldalegyenest metszi el a magasságvonal.

Éppenséggel a háromszög három oldalának ismeretében ki lehet számolni, hogy a magasság talppontja mekkora szakaszokra osztják az oldalt.

2020. ápr. 18. 18:20
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Nincs magasságvonalra tétel általános háromszögben. Ha ne adj Isten derékszögű háromszögről van szó, akkor:

[link]

[link]

2020. ápr. 18. 18:22
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Nincs semmi, mert olyan is lehet, hogy a szemközti oldalt nem is metszi, csak az oldal egyenesét (tompaszögű háromszög esetén fordul elő), de még derékszögű háromszög esetén is a két befogó egybeesik a háromszög két magasságával (a két befogó egymáshoz tartozó magasságok).


A két "oldalrésznek" (illetve tompaszögű háromszög esetén az oldalra merőleges oldal és a külső szakasz) arányát könnyű megadni, ehhez csak két Pitagoraszt-tételt kell felírni;


a1^2 + m^2 = a^2, erre a1=gyök(a^2-m^2) adódik

b1^2 + m^2 = b^2, erre b1=gyök(b^2-m^2) adódik


==> a1/b1 = gyök(a^2-m^2)/gyök(b^2-m^2), ez lesz a szakaszok aránya, hogyha a háromszög hegyesszögű, vagy derék- és tompaszögű háromszögben a derék- és tompaszögön áthaladó magasságvonalat vizsgáljuk.


Ha derékszű háromszög másik magasságait vizsgáljuk, akkor az arány 0, ha tompaszögű háromszögben vizsgálódunk, akkor egy kicsit kell a gondolatmeneten alakítani.

2020. ápr. 18. 18:23
 4/7 A kérdező kommentje:
derékszögűben miért nincs magasságtétel?
2020. ápr. 18. 18:23
 5/7 A kérdező kommentje:
Bocsánat nem derékszögű*
2020. ápr. 18. 18:24
 6/7 A kérdező kommentje:
Ohh így oké, mert nekem ez az arányos dolog nem jön be a magasság számítására.. :/
2020. ápr. 18. 18:24
 7/7 A kérdező kommentje:
Most belezavarodtam, lehet ma már sok volt a matek, nem értem,hogy mikor melyik vetülettel számolok :(
2020. ápr. 18. 19:28