Tom Benko kérdése:

Ezt hogyan bizonyítanátok?

Az n²-3n+k=0 egyenletnek végtelen sok (n,k)∈N megoldása van, és k mindig páros.

2020. ápr. 13. 14:03
 1/4 anonim ***** válasza:
78%

k=n(3-n)

Az n és a 3-n közül az egyik páros, a másik páratlan, ezért a szorzatuk bármely n estén páros.

2020. ápr. 13. 14:06
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Hoppá! Természetes számokra ez nem igaz!

k=n(3-n) természtes szám, tehát nemnegatív. Ezcsak az n=1, n=2, n=3 esatén igaz, Tehát nincs végtelen sok megoldás.


Nem az egész számpárokról szól a feladat?

2020. ápr. 13. 14:11
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Tisztelt Tanár Úr!


Tarcsay úr gondolatmenetét folytatva állítsuk elő k-t két féle képpen:

Ha 0<n<=3, akkor Tarcsay úr szerint.


Ha n<3, akkor k= -n(n-3) konstrukcióban.


A paritások ekkor is fennállnak, de természetes számokra így működik.

2020. ápr. 13. 14:36
 4/4 A kérdező kommentje:

Bocsánat, kicsit fáradt voltam, és elírtam. Az egyenlet

n²-3n-k=0.

2020. ápr. 14. 20:32