Valami tanacs ezekkel kapcsolatban?


1. Egy téglatest két éle 10 és 12. Testátlója 20. Egy hozzá hasonló téglatest felszíne 900. Mekkora

ennek az utóbbi téglatestnek a térfogata?


2. Egy téglatest két éle 25, 30. Testátlója 40. Egy hozzá hasonló test térfogata 1000. Mekkora a

felszíne?


Barmi tanacs,segitseg sokat jelentene!



2020. ápr. 3. 11:00
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

A testátlóra van egy képlet

testátló=gyök(a^2+b^2+c^2)

Ebből ki lehet számoni a 3. élt mindkét feladatban.

A felszín A=2*(ab+ac+bc), térfogat pedig V=a*b*c.

Egy ehhez hasonló téglatestben az a lényeg, hogy az éleknek az arányai megegyeznek.


Nem is feltétlen kell kiszámolni az összes oldalt. Ha a hasonlóság aránya x; akkor minden oldal x-szer akkora. A terület, azaz a felszín x^2-szeresére változik; a térfogat pedig x^3-szörösére.

2020. ápr. 3. 11:12
 2/3 A kérdező kommentje:
Egy hozzá hasonló téglatest felszíne 900,ezekkel kezdjek valamit?
2020. ápr. 3. 12:36
 3/3 anonim válasza:

Kiszámolod először is a 3. élt, ahogy #1 mondta. Na most. Ha van két hasonló téglatested lambda hasonlósági aránnyal, akkor a térfogataik aránya lambda^3, a felszínük aránya lambda^2. Az 1. feladatban tehát lambda^2 = 900, tehát lambda = 30. Vagyis a térfogatarány lambda^3 = 27000. Ki tudod számolni az eredeti téglatestnek a térfogatát, mivel ismered a 3 élét, ezt megszorzod 27000-el, ez lesz a végeredmény.


A 2. feladatot hasonlóan.

2020. ápr. 28. 20:32