Ha 15g konyhasóból 5 liter oldatot készítünk, akkor mekkora lesz az oldat koncentrációja?

Allitolag 0,032mol/kobdecimeternek kell kijonni,de nem tudom hogyan kell kiszamolni.Valaki esetleg leirja a megoldas menetet?

2020. ápr. 3. 10:24
 1/2 anonim ***** válasza:
100%
Ha ismered az n=m/M képletet, akkor nincs nehéz dolgod, csak váltsd át a 15g sót molba a képlet segítségével. Nyilván a NaCl moláris tömegét ki kell nézni a periódusos rendszerből. A liter ugyanaz mint a köbdeci, szóval ha megvan a molszám, az van benne 5 dm3 oldatban, tehát akkor köbdecinként ötödennyit tartalmaz az oldat, vagyis egy 5-tel osztás adja a választ mol/dm3-ben.
2020. ápr. 3. 10:33
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

m(NaCl)=15 g

M(NaCl)=58,5 g/mol

n=m/M=15/58,5= 0,2564 mol

Ha feloldjuk 5 liter vízben, akko:

5 dm3 oldat tartalmaz 0,2564 mol NaCl-ot

1 dm3 oldat tartalmaz x mol NaCl-ot


Mennyi x? x=(1*0,2564)/5= 0,0513 mol


Vagyis az oldat koncentrációja 0,0513 mol/dm3

2020. ápr. 4. 13:57