Matematika szöveges feladat megoldás?


Valaki tudna segíteni ebben a feladatban mivel nem értem:

Gondoltam egy számra Ha a hétszereséből elveszek 130-at épp a szám felét kapom .Melyik számra gondoltam?



2020. márc. 30. 09:45
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Gondoltam az x-re.

7×X-130=X/2

14×X-260=X

13×X=260

X=20

A gondolt szám a 20.

Ellenőrzés: 7×20-130=20/2

140-130=10

10=10

2020. márc. 30. 09:54
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

Szia!


Leírhatnám a megoldást is, de akkor bajban lennél, mikor jön a következő ilyen feladat. Itt egy egyenletet kéne felírni, de ha egyből nem megy, akkor próbáld végigjátszani konkrét számokkal.


Pl. mi lenne, ha a 25-re gondoltak volna? Játsszuk végig, amit csináltak vele: először vették a hétszeresét, majd levontak 130-at: 25*7-130=45. Azt írja, hogy épp az eredeti szám felét kellett volna kapnunk, azaz 25/2=12,5-t. Hát ez nem stimmel, mert mi 45-t kaptunk. Úgy látszik, biztosan nem a 25-re gondoltak.


Viszont ezután már könnyebben fog menni ismeretlennel is felírni a dolgokat. Ha a gondolt szám az x, akkor a következő számolást csináltuk:


x*7-130


Kaptunk valamit, és ennek kéne egyenlőnek lenni a kigondolt szám felével, x/2-vel. Vagyis így fog kinézni az egyenlet:


x*7-130=x/2


Most már csak meg kell oldani az egyenletet, hogy kiderítsük, milyen x-re igaz. Az én tapasztalatom szerint a legtöbb embernek eddig eljutni a nehéz, innen már megy. De talán most már az egyenlet felírása is könnyebben fog menni.

2020. márc. 30. 09:58