Feladat: Klára a konyhája falát lilára szeretné festeni. A lila festéket három színből:kékből, pirosból és sárgából keverik ki számára. A színek aránya 4:5:1. A raktáron 6liter kék, 9liter piros és 2liter sárga van. Legfeljebb hány liter LILA színű festéket lehet kikeverni a raktában lévő színekből?
2020. márc. 28. 09:08
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Próbálkozni kell, mikor éri el valamelyik szín a maximumot. Nézzük mi történik, ha elhasználnám a 2 liter sárga festéket. Ekkor kell 4 * 2 = 8 liter kék, és 5 * 2 = 10 liter piros. Ez nem lesz jó, mert egyik színből sincs ennyi.

Csökkentsük a mennyiséget, hogy csak 9 liter pirosra legyen szükség. Ekkor kell:

9 / 5 * 4 = 7,2 liter kék, és 9 / 5 = 1,8 liter sárga. Még mindig nem jó, mert csak 6 liter kék festékünk van. Használjuk fel akkor a 6 liter kék festéket! Ekkor:

- kék: 6 liter

- piros: 6 / 4 * 5 = 7,5 liter

- sárga: 6 / 4 = 1,5 liter

Ennél több lilát nem tudunk előállítani, mert nincs több kék festékünk.

2020. márc. 28. 09:24
 2/3 anonymousreview60 ***** válasza:

#1 túl nyakatekert, de helyes. Ehelyett az általános, műszaki megoldás:

x liter lesz a végeredmény.

4/(4+5+1)·x <= 6

5/(4+5+1)·x <= 9

1/(4+5+1)·x <= 2

Ezt a 3-as egyenlőtlenséget kell megoldani.


0,4x <= 6 -> x <= 15

0,5x <= 9 -> x <= 18

0,1x <= 2 -> x <= 20

-> x = 15

2020. márc. 28. 12:20
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget.
2020. márc. 28. 12:21