Matematika 10. osztályos tankönyben szóról-szóra ez a feladat van, de bárhogy próblákozok, nem tudom megoldalni. Hogyan kell? Hogyan lássak neki?


"Az ABC háromszögben az AB átfogón nyugvó BC oldallal szemközti hegyeszög

a) 45°

b) 30°

c) 60°

d) 15°

Számítsuk ki az AC/AB, BC/AB és BC/AC arányokat az egyes estekben!"



#feladat #házi feladat #matematika #Matematika 10. #Matematika 10. osztály #Hegyesszögek #Hegyesszögek szögfügvényei
2020. márc. 23. 19:59
 1/3 anonim ***** válasza:
65%

Mivel átfogója van, így derékszögű háromszög.

Ezek az arányokat így pont megadja a sin, cos, tg, ctg, ezeket tanultad már?


Esetleg van függvénytáblád? Ott szépen le van rajzolva a háromszög, és hogy melyik szögfüggvény melyiket adja meg.

2020. márc. 23. 21:28
 2/3 A kérdező kommentje:
Igen, tanultam már ezeket a szögfüggvényeket. Azt is tudom, hogy ez egy derékszögű háromszög. Készítettem is ábrát a feladathoz, de nem tudom, hogyan kezdjek neki a feladatnak, ha semmi más adat nincsen megadva, csak egy darab szög nagysága. Ebben kaphatnék segítséget? Köszönöm!
2020. márc. 24. 09:54
 3/3 anonim ***** válasza:

Akkor nézzük meg az a)-t


A BC oldallal szemben lévő szög, az alfa=45°


Derékszögű háromszögben a szinusz alfa a szemközti befogó osztva az átfogóval, itt tehát a BC/AB = sin(45°).

És ennyi a kérdés. Beírod a számológépbe, és kihozza, hogy a BC/AB arány 0,707.


Hasonlóan a többinél:

cos(45°)=AC/AB (=0,707)

tg(45°)=BC/AC (=1)


A többinél pedig 45°-ot kell kicserélni 30-ra, 60-ra, 15-re. Szóval ez csak ilyen unalmas be-kell-írni számológépbe feladat.

2020. márc. 24. 15:51