Mennyi hő kell ahhoz, hogy 1kg -15 C hőmérsékletű jégből +25 C hőmérsékletű víz legyen? Ez a kérdés fizikából. Holnapreggel 10-re kellene. HELP!


2020. márc. 19. 19:43
 1/5 A kérdező kommentje:

ja ez lemarad: három szakaszból áll a folyamat


1. szakasz: a jég fölmelegszik 0 C.-fokra:


2. szakasz: a jég megolvad (közben a hőm. állandó!)


3. szakasz: a keletkezett víz fölmelegszik 25 C.-fokra

2020. márc. 19. 19:45
 2/5 anonim ***** válasza:

1 szakasz - -15 fokról kell 0-ra melegednie. 1kg-ról beszélünk, ami ugye 1000g. A levegő légtérfogat egysége1503g/m3. A hőfelvétel miatt tizedhatvánnyal számolunk hőmérsékletet (a m3 (köbméter) miatt)


1000/1503*1,5=0,99 C hő veszik el.


2. szakasz a jég olvadása - ehhez ugye a hőmérséklet stabilitásán kívül az kell, hogy 0,1 C legyen a minimum hőmérséklet. a 0,99 hőkivonást szorozzuk a minimum hőmérséklettel

0,99*0,1=0,099 ennyi hőt von el, hiszen minimális a hőmérsékletbeli eltérés.


3- a víz 25 fokra hevülése


Ehhez már komolyabb hőbázisra van szükség. ahhoz, hogy 25 fokot tudjon emelkedni a víz hőmérséklete, 1,7Kj energiára van szükségünk, 1KJ energia 12 celsius.


A trükk az, hogy nem 25-el kell számolni, csak 24,9-el, hiszen a stabil hőmérséklet miatt a jég az olvasáskor felvette a környezeti hőt,azaz a 0,1 Celsius fokot, így arra már nem kell energia.


Tehát (24,9*1,7)/12=3,5275 celsiussal hűti az adott méretű levegőt az 1kg elolvadó jég.

2020. márc. 20. 06:26
 3/5 A kérdező kommentje:
Köszi a gyors választ!Ezzel 20 ember életét menteted meg a bukástól!
2020. márc. 20. 07:27
 4/5 noel9 válasza:
Nekem ugyan ez kéne csak 8 C°-al
2021. jan. 19. 21:52
 5/5 anonim ***** válasza:
Az eleje ugyanez, a végén - harmadik fázis, meg helyettesítsd be a 25 helyett a 8-at és számold ki
2021. jan. 20. 06:26