Ha van egy trafóm és tudom, hogy mennyi a vezeték ellenállása és a tekercs hány H-s, akkor abból, hogy tudom kiszámolni, hogy mennyit fog fogyasztani alapjáraton? (Ha nincs áramfelvétel a szekunder tekercsen? )


2.

Ezzel az is kiszámolható, hogy egy elektromágnes mennyit fogyaszt?


2020. márc. 8. 18:16
 1/2 anonim ***** válasza:
0%
k.b.
2020. márc. 8. 18:40
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

Az üresjárási áram kicsi, ezért a primertekercs ellenállása ezt alig befolyásolja. Az üresjárási áram két összetevőből áll. Az egyik a vasveszteségnek megfelelő ellenálláson folyó áram, a másik a primerinduktivitáson folyó áram. A vasveszteségnek megfelelő ellenállás és a primerinduktivitás a helyettesítő kapcsolásban párhuzamosan van kötve. Így a két áramot vektoriálisan kell összegezni. Viszont ez csak közelítés, mert a transzformátor üresjárási árama nem szinuszos alakú. A vasveszteségből adódó ellenállás általában nagyobb, ezért az üresjárási áram közelítőleg kiszámítható a primer induktivitásból is.


Io≈Up/(ωLp)


A vasveszteség miatt a valóságban ennél egy kissé nagyobb.


Hagyományos transzformátor lemeznél a veszteségi szám 1,3W/kg, f=50Hz és B=1T mellett. Egy saját készítésű 50VA-es transzformátornál a vas tömege kb. 1kg, az indukció B=1T, így a vasveszteség 1,3W. A primerinduktivitás nagyjából Lp=30H. A primertekercs ellenállása kb. 35Ω.


A vasveszteségből adódó áram: Iw=1,3/230=5,7mA

A primerinduktivitásból adódó áram: Im=230/(314×30)=24,4mA

Az üresjárási áram: Io=négyzetgyök(5,7²+24,4²)=25,1mA



Ebből is látszik, hogy döntően a primerinduktivitástól függ az üresjárási áram. A 35Ω ellenállású primertekercsen ez az áram még 1V-ot sem ejt, vagyis elhanyagolható.


Az elektromágnesnél attól is függ, hogy egyenáramú vagy váltakozóáramú. Egyenáramú elektromágnes áramfelvétele állandósult állapotban csak a tekercs ellenállásától függ. Váltakozóáramú elektromágnes áramfelvétele behúzás előtt nagyobb, mert akkor nagy a légrés, kicsi az induktivitás, behúzás után a légrés minimálisra csökken, az induktivitás megnövekszik, ekkor az áramfelvétel csökken.


Egyenáramú elektromágnes áramfelvétele: I=U/R

Váltakozóáramú elektromágnes áramfelvétele: I=U/Z


A Z impedancia a tekercs ellenállásából, induktivitásából és az induktivitással párhuzamosan kapcsolódó vasveszteséget jelképező ellenállásból áll. Minthogy az induktivitás a légrés nagyságától erősen függ, ezért az impedancia sem állandó. Behúzás előtt a legkisebb, a behúzás során folyamatosan növekszik, majd a behúzott állapotban a legnagyobb.


Legegyszerűbb az áramfelvételt megmérni, de tudni kell, hogy az áram a vasmag nemlineáris mágnesezési görbéje miatt nem teljesen szinuszos, így a műszer által mutatott érték, nem biztos, hogy teljesen egyezik a valóságos effektív értékkel.

2020. júl. 12. 15:24