2 kg tömegű test 0,6 m sugarú körpályán mozog 3m/s sebességgel. A) Mekkora az eredő erő? B) Hány fordulatot tesz meg a test percenként?

Segítsetek. Kérlek valaki letudná vezetni? A számítást.

2020. márc. 8. 17:27
 1/3 anonim ***** válasza:

A) Ha nem változik a mozgásállapota, akkor nem hat rá erő, így zérus.


B) Számold ki, mennyi utat tesz meg 60 másodperc alatt, ezt oszd el a körpálya átmérőjével (egy fordulat alatt a teljes körpályát bejárja a test), és meg is van a válasz.

2020. márc. 8. 21:16
 2/3 anonim ***** válasza:

Az A) igazat írt, viszont ez rossz válasz.

Bár egy ennyire földlusta kérdező megérdemelné - de lehet, hogy mások is olvassák.

2020. márc. 8. 21:23
 3/3 WarNymph válasza:
100%

Ez bárkinek kellhet még a jövőben :)


Adatok:

m=2kg r=0,6m vk=3m/s. Vk a megadott kerületi sebesség.


A) Itt az eredő erő a centripetális erőnek felel meg, mely mindig a kör középpontja felé mutat.


Először a centripetális gyorsulást tudjuk kiszámolni:


acp = vk^2/r = 9/0,6 = 15 m/s^2


Ebből a centripetális erő:


Fcp = m*acp = 2*15 = 30 N a megoldás.


B) A kerületi sebesség képletében benne van a MÁSODPERCENKÉNTI fordulatszám, jele f.


vk = 2*r*pí*f


Kiemeljük f-et:


f = vk/(2*3*pí) = 3/(2*0,6*3,14...) = kb. 0,7957


És ne feledd, hogy ezt meg kell szorozni 60-al, mely kb. 47,7 N.

2021. márc. 16. 11:03