Fizika nyomás kiszámitása Folyadék nyomás kiszámitása Felhajtóerő kiszámitása Testek úszása, lebegése és elmerülése kiszámitasa ?

Valaki segitsen koszonom

#fizika #nyomás #kiszámitas #arkhimedisz
2020. febr. 20. 16:28
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Igazából mire vagy kíváncsi? Az alapokat bármilyen középiskolás könyvben megtalálod.


A nyomás az erő és a felület hányadosaként adódik: p=F/A.

Folyadék nyomásánál hidrosztatikai nyomást mondunk, ha az a folyadék súlyából származik: p=ro*g*H. (H a folyadékoszlop magassága, ro a folyadék sűrűsége, g a gravitációs gyorsulás). Ez a képlet igazából egyszerűen abból jön hogy a folyadék súlya a terhelőerő: F=G=m*g. Ahol m a tömeg: m=ro*V. V pedig a térfogat ami ugye alapterület x magasság: V=A*H. ebből m=ro*A*H adódik, amit ha visszaírsz a p=F/A-ba p=ro*g*H adódik ahogy föntebb írtam.

Felhajtóerőnél meg elég Rchimedes törvényére emlélkezni. A folyadékba (vagy gázba) merített test annyit veszít súlyából, amennyi a kiszorított közeg súlya. A kiszorított közeg súlya ugye a test (közegben lévő) térfogata x sűrűség x g. =V*ro*g. Ez adja meg tehát a felhajtóerőt.


Úszás feltétele, hogy az úszó test sűrűsége kisebb legyen mint a folyadék sűrűsége. Lebegéskor a sűrűségek megegyeznek. Elmerüléskor pedig a test sűrűsége nagyobb mint a folyadéké.

Egy demonstráló eszköze ennek az ún. Cartesius búvár. Ha erre rákeresel szerintem elég videót és leírást találsz a megértéshez. Otthon is elkészíthető!


Ezek amiket leírtam segít a problémádhoz?

2020. febr. 20. 19:36
 2/2 anonim ***** válasza:
Íráshiba korrigálás: Archimedes-törvény.
2020. febr. 20. 19:39