Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Azt hogy értik hogy a AgCl az...

Sorryimswag kérdése:

Azt hogy értik hogy a AgCl az az ionrács és az atomrács közti átmenet ezért csapódik ki vízben? Tudtommal csak a szén csoport elemei meg pár molekula kristályosodik atomrácsban ezekszerint az ezüst egyes vegyületei is?

Figyelt kérdés

2020. jan. 21. 20:44
 1/3 anonim ***** válasza:
0%

Nem tudom, honnan veszed, hogy az AgCl ionrács és atomrács közötti átmenet volna. Az igaz, hogy szigorúan véve az AgCl az Ag és a Cl elektronegativitás-különbsége miatt inkább poláros kovalens kötésűnek mondható, mint ionosnak, de az AgCl rácsszerkezetét tekintve teljesen analóg a NaCl-al, lapközepes köbös, amelynek rácspontjaiban ionok vannak. Ez a legjobb modellje az AgCl rácsszerkezetének. Az atomrácsokban (pl. kvarc) a szomszédos atomok között kovalens kötések vannak, azonban itt szó sem lehet ilyenről, hiszen az AgCl rácsában minden Cl-t hat Ag vesz körül, s az, hogy egy Cl hat Ag-el létesítsen kovalens kötést, nyilván lehetetlen. Ez ionrácsos só tehát, még csak megközelítően sem atomrácsos.


Az AgCl vízben való oldhatatlansága a viszonylag magas rácsenergia és az ionok ehhez képest viszonylag alacsony hidratációs entalpiájának a következménye.

2020. jan. 21. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Szinte minden vegyület kristályrácsa átmenet: még az NaCl rácsa sem teljes mértékben ionos (!), az AgCl rácsa pedig jelentős kovalens jelleggel bír. Ezért helyes a kijelentés, hogy utóbbi átmenet az ion- és atomrács között.

Megjegyzés: középiskolákban tanítják hogy a rácspontokban Ag+ és Cl- ionok vannak, helytelenül.

2020. jan. 22. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
63%
#2: Én sem azt állítom, hogy klasszikus felfogású +1 töltésű Ag ionok és -1 töltésű Cl ionok ülnek a rácspontokon, hiszen tökéletesen ionos kötés egyáltalán nem létezik. Inkább azt lehet mondani csak joggal, hogy részleges töltésmegosztás van a szomszédos Ag és Cl atomok között, egyfajta "rész-ionok" vannak a rácsban. De ettől még szerintem a lehetséges modellek közül az ionrács-modell abból a szempontból helytállóbb, hogy a rácsot ezekből a részleges töltésmegosztásokból eredő elektrosztatikus erők tartják egyben. Ha atomrácsról beszélnénk, akkor úgy kellene elképzelnünk, hogy minden Cl atom 6 másik Ag atommal létesít egymással ekvivalens kovalens kötést, s ez a kovalens kötések hagyományos felfogásába szerintem legfeljebb csak nagyon erőltetetten illeszthető bele, mondjuk valahogy úgy, hogy a Cl minden szomszéd Ag-el 1/6 elektronban "osztozik". Persze egyetértek azzal, hogy nincs tökéletes modell, de szerintem ha már választani kell, még mindig kevésbé erőltetett egy kissé módosított ionrács-modellt elképzelni, mint atomrács-modellt.
2020. jan. 22. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!