Tekintsük az e : x = 1 − 2t, y = 2 + 4t, z = 0 egyenest és az S : 2x + y − 3z + 9 = 0 síkot. Legyen P az S sík és az z tengely döféspontja, Q az e egyenes és az x tengely metszéspontja, R az e egyenes és az y tengely metszéspontja.Számoljuk ki a PQR háromszög területét és a P csúcsnál lévő szöget.

2020. jan. 17. 13:09
 1/3 anonim ***** válasza:

Akkor vegyük sorra:


-P a sík és a z-tengely metszéspontja: A z tengelyről azt tudjuk, hogy minden pontja (0;0;z) alakú. Ennek megfelelően:


2*0 + 0 -3*z + 9 = 0, erre z=3 adódik, tehát P(0;0;3).


-Q az e egyenes és az x-tengely metszéspontja: Az x-tengely pontja (x;0;0) alakúak, tehát:


x = 1-2t, ehhez majd kell a t

0 = 2+4t, erre -1/2=t adódik, tehát x=1-2*(-1/2)=2

0 = 0, ez mindig teljesül.


Tehát Q(2;0;0).


-R az e egyenes és az y-tengely metszéspontja: Az y-tengely pontjai (0;y;0) alakúak, tehát:


0 = 1-2*t, erre 1/2=t adódik

y = 2+4*(1/2) = 4

0 = 0, ez mindig teljesül,


Tehát R(0;4;0).


A három pontunk így: P(0;0;3), Q(2;0;0), R(0;4;0)


Innen többféleképpen is el lehet indulni; a középiskolás módszer az, hogy kiszámolod a három oldal hosszát, onnantól pedig Héron képlete megadja a területet, de trigonometrikus eszközökkel is megadható a terület. A P csúcsnál fekvő szög pedig koszinusztétellel adható meg.

2020. jan. 17. 13:22
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a gyors választ!
2020. jan. 17. 13:30
 3/3 anonim ***** válasza:
2020. jan. 17. 18:12