Tudnátok ebben segíteni?

Figyelt kérdés

Sziasztok, történelemből szerdán tz-t írok, általában minden tz előtt van egy összefoglalás, ki is van gyűjtve már minden, meg van minden dolog, kivéve 1.

Az angol alkotmányos monarchia felépítése.

Itt nem arra gondolok hogy hogy szó szerint hogyan működött, hanem a könyvben levő ábrára, mert azt kellene elemezni. Az elméleti részét értem, viszont az ábrásat nem. Soha sem voltam jó ilyen ábrás dolgok kiírásában. (Googleba " Az angol alkotmányos monarchia felépítése" mondat, képek--> és egyből szinte a legelső között vannak az ábrák, na szinte ugyan olyan van a könyvben. )

Segítene valaki leírni hogy hogyan is működik Ez az egész? Mert interneten utánanéztem, de dolgozatba az ábráról kell leírni, olyat meg sehol sem tálaltam.



2020. jan. 13. 16:38
 1/2 bbenjoe ***** válasza:
100%

Szia. Én ezt a képet találtam: [link]


Hát íme a gondolataim:

Először is az alkotmányos monarchiának a lényege, az hogy "A király uralkodik, de nem kormányoz". Vagyis Ő az államfő, de a napi politikát nem Ő intézi, hanem az Ő nevében eljáró parlament. Tehát a hatalom a kormánynál van.


Angliában kétkamarás a Parlament: van Alsó- és Felsőház. Az Alsóház (House of Commons) a fontosabb. Ennek tagjait választja a nép. A Felsőház a (House of Lords). Fizikai értelemben mindkettő egy közös parlamenti épületben van: a Westminster-palotában.


A nép csak az Alsóház tagjait választja. Régebben a választójog komoly cenzushoz volt kötve, és jó ha a lakosság 10%-a szavazhatott. Ma már minden polgár szavazhat. (( Megjegyzem a választásokon nincsenek pártlisták úgy mint nálunk. Csak egyéni körzetek vannak - így a "győztes mindent visz" ))


A király rendszerint a választáson győztes párt elnökét nevezi ki miniszterelnöknek, hisz Ő az aki rendelkezhet a többség támogatásával, ami kell a kormányzáshoz. A miniszterelnök és kormánya felelős a királynak, a parlamentnek és a népnek.


Az Alsóház tárgyalja a törvényjavaslatokat. Azok, miután elfogadják őket, a Felsőház elé kerülnek. A Felsőház tagjait nem a nép választja, hanem ott többnyire főnemesek és püspökök ülnek, ezért is ez a Lordok Háza.

A Lordok Háza, amolyan ellenőrként és ellensúlyként szolgál az Alsóházzal szemben - késleltetheti a problémásnak vélt törvények elfogadását. A felsőház szerepe, megjegyzem, sokat gyengült mostanra az évszázadok alatt.


Végül a törvény a király elé kerül aki szentesíti azt.


Megjegyzés: A királynak elvileg jogában áll, hogy visszautasítsa a törvény szentesítését, ahogy az is hogy feloszlassa a parlamentet. DE, ezzel a két jogával a parlament ellenében a király legutóbb valamikor a 19. század elején élt.



Remélem ezen gondolatokkal segíteni tudtam.

2020. jan. 13. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Huhh, hát ne tudd meg mennyit segítettél.

Nagy szokásom hogy mindig kigyűjtök mindent egy helyre hogy egy helyen legyen meg. Minden megvolt, kivéve ez. Köszönöm szépen :) Természetesen megy a zöld kéz:D

2020. jan. 13. 21:31

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!