Szórásnál melyik átlaggal kell számolni?

Ha olyan a feladat, amiben előtte súlyozott átlagot számoltunk, akkor azzal, ha ennek számítása nem lehetséges, akkor számtani átlaggal?

2020. jan. 12. 15:33
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
Igen, ha olyan a feladat akkor a súlyozott kell, ha nem akkor sima számtani átlaggal.
2020. jan. 12. 15:40
 2/3 A kérdező kommentje:
köszönöm :)
2020. jan. 12. 15:41
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

A "sima" átlag is súlyozott átlag, csak ott minden szám súlya 1.


Valójában a súlyozott átlag nem más, mint a "sima" átlag rövidített leírása; például vegyük a


2;3;3;5;5;5;8;8;8;8


adathalmazt.


Átlag: (2+3+3+5+5+5+8+8+8+8)/10=55/10=5,5

Súlyozott átlag: (1*2+2*3+3*5+4*8)/10=55/10=5,5


A súlyozott átlag csak annyiban más, hogy az azonos számból álló összeget szorzatalakban adja meg.


Ha esetleg a számok súlya van megadva, akkor előfordulhat az a balszerencsés forgatókönyv is, hogy a súly tört vagy irracionális; mindkét eset visszavezethető az egész súllyal rendelkező adatok esetére (bár irracionális esetben egy kicsit nehezebb; ott határérték-számítás kell), ezért lehet az, hogy a súlyok nem csak egész számok lehetnek, és az átlag akkor is megadható a


sum([adat]*[adathoz tartozó súly])/sum([súly])


képlet szerint, amit mi súlyozott átlagként ismerünk.

2020. jan. 12. 15:51