A háromjegyű 2x3 számhoz adjunk hozzá 326-ot. Eredményül a 9-cel osztható 5y9 számot kapjuk. Mennyi az x+y értéke?

2020. jan. 2. 14:46
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
Egy szám akkor osztható 9-cel, ha számjegyeinek összege osztható 9-cel. Ha ezt nem tudod, akkor szépen végig kell nézni a számokat, 509, 519, 529, ..., 599, hogy melyik osztható 9-cel.
2020. jan. 2. 14:53
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Az összeadás:

200 + 10x + 3 + 326 = 500 + 10y +9

529 + 10x = 509 + 10y

10(y - x) = 20

y - x = 2 (1)

A 9-cel oszthatóság miatt 14+y osztható 9-cel, így y=4

Ekkor (1) miatt x=2

x+y=6

2020. jan. 2. 14:54
 3/3 A kérdező kommentje:
köszi mindenkinek!
2020. jan. 3. 09:56