Törtszám átváltása 10-es számrendszerből 16-osba?


Eme két csodálatos feladat megoldását (elmagyarázva ha kérhetem) szeretném itt megtudakolni, kettes számrendszerben sikerült ábrázolni őket, viszont a 16-os átváltásba már beletört a bicskám. :-)


Írja fel a 0,4375 decimális számot 16-os számrendszerben.

Írja fel a 0.34 decimális számot 16-os számrendszerben (maximum 8 bitig)



2019. dec. 30. 17:47
 1/3 EagleHUN ***** válasza:
86%
Hát ha kettesben sikerült átváltani akkor onnan egy lépés és átváltod 16 -osba semmi cifrát nem kell tenned velük.
2019. dec. 30. 18:22
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

A 16-os rendszerben a tizesek helyen 16al kell szorozni (16osok), a szazasok helyen 16*16=256-al stb. Jobbrol az elso helyen a vesszo utan nem 1/10-el, hanem 1/16al, a masodik helyen 1/256al stb.


0.4375 egynel kisebb, tehat 1 nincs meg benne maradek nelkul: 0,...

Hanyszor van meg benne az 1/16? Leosztod (tort, tehat szorzol a reciprokkal, 16-al)

0.4375*16=7, kesz is, nincs maradek, tehat 0.4375=0*1+7*1/16. 0.7 16osban.


0.34*16=5.44, tehat 0.5...

A maradek 0.44/16, ebben hanyszor van meg 16*16=256? 0.44/16*16*16=0.44*16=7.04, tehat 0.57... maradek 0.04/256 ebben hanyszor van meg 1/16^3? Stb stb

2019. dec. 30. 21:38
 3/3 A kérdező kommentje:
köszönöm!
2020. jan. 1. 16:17