Dongolozsolt kérdése:

Egy csónakos a partra merılegesen evez a vízhez viszonyított 7,2 km/h sebességgel. A folyó sodra a csónakot 150m távolságon sodorja lefelé. A folyó szélessége 500m. Mekkora sebességgel folyik a víz és mennyi ideig tart a folyón való átkelés,?

2019. dec. 8. 18:13
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

A folyó 500 m-es szélessége és a szembe parton a 150 m, egy derékszögű háromszög befogói.


A csónak az átfogó mentén halad. Mekkora az átfogó? Pitagorasz tétele szerint a befogók négyzetinek összegeiből vont négyzetgyök.

500² = 250 000

150² = 22 500

√(250 000 + 22 500) = 522 m.


A 7,2 km/h sebességgel haladó csónak 1 óra alatt 7,2 km-t, azaz, 7200 m-t tesz meg.

522 m-t 522 / 7200 = 0,0725 óra, azaz 0,0725 * 60 = 4,35 perc alatt tesz meg.

(Úgy is lehet számolni, hogy 7,2 km/h = 7,2/3,6 = 2 m/s. 522 m-t 2/s-os sebességgel 522/2 = 261 s alatt tesz meg, ami 261/60=4,35 perc.)


Ha a folyó eközben 150 m-rel sodorja arrébb, az 150 m 261 s alatt. A folyó sebessége 150 m / 261 s = 0,574713 m/s = 0,574713*3,6 ≈ 2 km/h.

2019. dec. 8. 22:37