Mi a megoldása a következő feladatnak? Én valahol elronthattam, mert gyök alatt negatív lett.


Egy szakasz végpontjai: A(-3;-1) és B(8;2).

Keressen az ordinátatengelyen olyan pontokat, amelyekből a szakasz derékszögben látszik!



2019. nov. 29. 17:09
 1/9 anonymousreview60 ***** válasza:

1. Megkeresed az AB felezőpontját (C).

2. Képzed az ezen átmenő, AB-re merőleges egyenest(e).

3. Megkeresed azt a 2 pontot "e"-n, ami hossz(AB)/2 távolságra van.

2019. nov. 29. 18:48
 2/9 anonymousreview60 ***** válasza:
C-től.
2019. nov. 29. 18:48
 3/9 anonymousreview60 ***** válasza:

Pontatlan voltam. Thálesz-kör a megoldás. Az AB szakasz, mint átfogó köré írt, azaz C középpontú, kör minden pontjából - kivéve A, B-t - derékszögben látszik az AB szakasz.

Ha ennek a körnek van metszete az ordinátatengellyel, akkor van megoldás.

2019. nov. 29. 18:55
 4/9 A kérdező kommentje:
Akkor tehát nem a Thalesz-tételt kell itt alkalmazni..?
2019. nov. 29. 18:59
 5/9 A kérdező kommentje:
Meghatároztam a felezőpont koordinátáit. Utána az FA távolságot kiszámoltam, ami a sugár. Ezek alapján felírtam a kör egyenletét, beírtam x helyére a nullát, íGy lett y-ra egy másodfokú egyenlet. Viszont a gyök alatt negatív érték lett...akkor lehet nincs megoldás..
2019. nov. 29. 19:01
 6/9 anonim ***** válasza:

Biztos hogy van megoldás, mivel a szakasz metszi az y tengelyt, tehát a köré írt kör is metszeni fogja 2 helyen.

Felezőpont: F(5,5;0,5)

Sugár: gyök(11^2+3^2)/2=gyök32,5

Kör egyenlete: (x-5,5)^2+(y-0,5)^2=32,5

x=0 --> y^2-y-32,25=0

Két megoldás: (1+-gyök130)/2

2019. nov. 29. 19:10
 7/9 A kérdező kommentje:
Nekem felezőpontra (2,5 ; 0,5) jött ki, és geogebra is ezt adja ki.
2019. nov. 29. 19:24
 8/9 A kérdező kommentje:
Viszont a sugarat elszámoltam, az gyök 32,5 és így már lett megoldás. Köszönöm!
2019. nov. 29. 19:31
 9/9 anonim ***** válasza:

Skaláris szorzattal is számolható.

P(0,y) az ordináta-tengely egy pontja.


PA = (-3,-1-y)

PB = (8, 2-y)


PA*PB = -24+(-1-y)*(2-y) = -24 -2 +y - 2y +y^2 = 0


y^2-y-26 = 0


y1 = (1-gyök(105))/2

y2 = (1+gyök(105))/2

2019. nov. 29. 19:52