Az alábbi matek feladatban segítene valaki?

Az x^2+y^2-10x-12y+45=0 körhöz érintőket húzunk, amelyek párhuzamosak az y=3x egyenessel. Határozd meg az érintők egyenletét!
2019. nov. 24. 10:59
 1/6 anonim ***** válasza:

Elég sokféleképpen meg lehet oldani, és van egy kretén hozzászóló, aki leoltja az összeset, mivel szerinte az a legegyszerűbb, ami a legátláthatatlanabb...


Szóval megúszva a felesleges köröket; hogyan csináltátok órán? Irányvektorral-normálvektorral, vagy máshogyan?

2019. nov. 24. 11:18
 2/6 anonim ***** válasza:

Egy hasonló feladatból megértheted:

[link]

A te adataiddal: [link]

2019. nov. 24. 11:26
 3/6 A kérdező kommentje:
Órán mi normálvektorral csináltuk, csak elég régen és már nem tudom hogyan kell.
2019. nov. 24. 11:33
 4/6 A kérdező kommentje:
Ha levezetve le tudná írni nekem azt negyon megköszönném!
2019. nov. 24. 11:39
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Először szükségünk van a kör középpontjára, ehhez a bal oldalt teljes négyzetekké kell alakítani:


(x-5)^2-25 + (y-6)^2-36 + 45 = 0, rendezés után


(x-5)^2 + (y-6)^2 = 16, tehát a kör középpontja a K(5;6) pont, sugara gyök(16)=4 egység.


Most nézzük az egyenest; ha egyenletalakra rendezzük (amiben megadták, az függvényalak), akkor ezt kapjuk:


-3x+y = 0


Ebből kiolvasható, hogy a függvény normálvektora n(-3;1), ez az, amely merőleges az egyenesre.


Tudjuk, hogy a kör egy adott pontjába futó sugár és érintő merőlegesek egymásra, ezért érdemes megadni azt a sugarat/átmárőt (vagy csak a végpontjait), amely merőleges az adott egyenesre, mivel az összes, a sugárra/átmérőre merőleges egyenes párhuzamos lesz az eredetivel. Az előbbi egyenes normálvektora emiatt az átmérőre fektethető egyenesnek irányvektora lesz, vagyis v(-3;1), ebből érdemes norálvektort csinálni, mivel azzal egyszerűbb felírni az egyenes egyenletét, ekkor n(1;3) lesz a normálvektora (megcseréljük a két koordinátát, és az egyik előjelét megváltoztatjuk (ennek megfelelően az n(-1;-3) is normálvektor lehetne, de nem akarunk annyit írni).


Így tehát fel tudjuk írni annak az egyenesnek az egyenletét, amelynek normálvektora n(1;3), és átmegy a K(5;6) ponton:


x+3y=5+3*6=23, tehát


x+3y=23


Most ennek az egyenesnek és a körnek a metszéspontjai kellenek; ezek lesznek azok a pontok, amelyeken átmegy az érintő, ehhez meg kell oldanunk a


{(x-5)^2 + (y-6)^2 = 16

{x+3y = 23


egyenletrendszert. Ezt most nem vezetem le, csak a megoldást adom meg (nem lesznek szép megoldásai):


[link]


Innentől már csak a pontokra fektethető, v(-3;1) irányvektorú egyenesek egyenletei kellenek.

2019. nov. 24. 12:45
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen sokat segítettél!!!
2019. nov. 24. 12:49