Matek/logikai feladat! Valaki?


Adjon meg egy abba alakú négyjegyű számot, mely tetszőleges

számrendszerben (ahol értelmezhető)

egy olyan szám, aminek a tízes számrendszerben az értéke egy természetes

szám köbével

egyenlő.



2019. nov. 19. 20:15
 1/4 A kérdező kommentje:

____

abba így helye....tehát az abba-nak az ellentettje...vagyis negálva van

2019. nov. 19. 20:18
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Milyen abba negált?

Arra gondolsz, hogy felül van egy vonal?

Mert az nem abba negált :D

Hanem 1000a+100b+10b+a..

Inkább meg sem kérdezem honnan jött a kérdés..

2019. nov. 20. 07:51
 3/4 anonim ***** válasza:
79%

Legyen a számrendszer alapszáma q! Ekkor

aq^3+b*q^2+b*q+a=x^3


Ha a=1, b=3, akkor

(q+1)^3=x^3


q>3, hiszen az alapszám nagyobb, mint a számjegyek.

2019. nov. 21. 10:56
 4/4 anonim ***** válasza:

Negált:DDDD


N^3 = a*d^3 + b*d^2 + b*d + a


Keressünk olyan (a,b) párt, hogy eltüntethessük a köböt!

Pl: (d+1)^3 = d^3 + 3*d^2 + 3*d + 1

Legyen (a,b) = (1,3)

Ekkor:

N = d + 1


d = 10 esetén N = 11, 11^3 = 1331

d = 8 esetén N = 9(10) = 11(8), 729(10) = 1331(8)

d = 16 esetén N = 17 = 11(16), 4913(10) = 1331(16)

(d = 3 esetén N = 4(10) = 11(2); 64(10) = 2101(3), ez már nem jó!)


Mivel "a" 3, ezért legalább 4-es számrendszer a jó nekünk.


Jelölés: x(d) := x a szám d alapú számrendszerben felírt alakja.

2019. nov. 22. 10:55