KisOkos02 kérdése:

Matek házi, tudnátok segíteni?


Tudna valaki segíteni?:)


Egy derékszögű háromszög egyik befogója háromszorosa a másik befogonak. Milyen arányban osztja ketté az átfogót a hozzá tartozó magasság?


Előre is köszönöm!



2019. nov. 17. 13:43
 1/7 anonim ***** válasza:
24%
Rajzold le, ránézésre adja magát a megoldás.
2019. nov. 17. 14:13
 2/7 A kérdező kommentje:

Lerajzoltam, de mégse tudom megoldani.

Tudnál segíteni?

Lehet túl egyszerű és nem veszem észre.

2019. nov. 17. 19:31
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Ha behúzod az átfogóhoz tartozó magasságot, akkor két hasonló háromszöged jön létre, és mindkettő hasonló az eredetihez.

Nevezd el a magasságot m-nek.

Hasonlóságokból megkapod, hogy az átfogó két szakaszát m-ből kifejezve.


Nem hinném, hogy ránézésre ezt pontosan meg lehetne mondani...

2019. nov. 17. 22:28
 4/7 A kérdező kommentje:
Értem, nagyon szépen köszönöm a segítséget!:):)
2019. nov. 17. 23:52
 5/7 A kérdező kommentje:

Bocsánat,

Hogy érted h az m bol kifejezve kapom meg?

En ugy csináltam, hogy rajzoltam 3cm es 1cm befogoju derékszögű áromszöget, lemertem az atfogot, es ami az atfogon kisebb szakasz azt elosztottam azátfogóval. Ez esetben 3,2/0,3~10. Szóval 10szerese. Igy jó?

2019. nov. 17. 23:58
 6/7 tatyesz ***** válasza:

befogótétel:


a² = pc

b² = qc


Osszuk el a két egyenletet:


a²/b² = p/q


(a/b)² = p/q


(3/1)² = p/q


9 = p/q

2019. nov. 19. 10:55
 7/7 anonim ***** válasza:

A befogótételes megoldás elegáns.

Ember legyen a talpán, aki egy gyök(10) hosszú szakasznál látja, hogy a merőleges éppen 1:9 arányban osztja szét...


Amit én mondtam


ABC háromszög, BC=1, AC=3 (C-nél van a derékszög)

CT legyen a magasság hossza m.


CBT háromszög két befogója BT és CT=m, ezért hasonlóság miatt BT=1/3*m


ATC két befogója AT és CT=m, haosnlóság miatt AT=3m


AT/BT = 3m/(1/3*m) = 9

2019. nov. 19. 11:03