Szenderke kérdése:

Fizika Házi: Nem értem, mit rontok el?


Egy tavon a stég felé 2,6 m/s sebességgel közeledő 154 kg tömegű csónakba a stégről beleugrik egy 62 kg tömegű ember. Ennek hatására a csónak (a benne maradó emberrel együtt) megáll. Mekkora volt az ember sebességének nagysága az ugrás előtt km/h-ban?


Mondanátok, hogy egyszerű... de nem fogadja el a megoldást a program. Mit rontok el???


m1=62 kg

m2= 154 kg

v=2,6 m/s

-----------

v1=?


(m1+m2)*v = m1*v1 + m2*0

v1=v*(m1+m2)/m1=9,06 m/s --> 32,61 km/h


MI NEM JÓ???



2019. okt. 31. 11:28
 1/5 anonim ***** válasza:
90%

nevezzük inkább v2 = 2,6 m/s, v1 az m1 sebessége, v = összes tömegé (=0).

Ekkor (m1+m2)*v=m1*v1+m2*v2=0 (mert v=0)

Tehát v1=-v2*m2/m1.

Nem az m2 mellett álló sebesség nulla, hiszen az a csónak sebessége. A v = 0, mert az össztömeg állt meg.

2019. okt. 31. 11:37
 2/5 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!
2019. okt. 31. 11:43
 3/5 anonim ***** válasza:
57%

Ahogy az előző írja.

A csónak jön üresen, tehát csak a csónak tömegét kell szorozni 2,6-al.

És amikor az ember beleugrik, akkor az együttes tömeg áll meg.


Te azt írtad fel, hogy áll a csónak, beleugrik egy ember és ennek hatására 2,6-al megindul.

2019. okt. 31. 12:14
 4/5 A kérdező kommentje:

Tudnátok segíteni ezekben is?


1.) Két korcsolyázó halad egymással szemben. A balról érkező tömege 52 kg, sebessége 47,88 km/h, a jobbról érkező tömege 69 kg. Amikor találkoznak összekapaszkodnak és így haladnak tovább közösen 2,636 m/s sebességgel. A jobbra mutató irányt tekintjük pozitívnak. Mennyivel változott meg a rendszer (a korcsolyázók) összes mozgási energiája kJ-ban megadva?


m1=52 kg; v1= 47,88 km/h = 13,26 m/s

m2=69 kg; v2=?

M= 121 kg; v=2,636 m/s

---------------------------------

p'=Mv=318,96 kgm/s

p'=p=m1*v1+m2*v2

v2 = (p-m1*v1)/2 = -5,29 m/s

dEk= (M*v^2) /2 - (m1*v1^2) /2 + (m2*v2^2) /2 = 1693,04 - 4571,52 + 965,45 = - 1913,03 J = -1,91 kJ

Így csináltuk órán, de mégsem jó. Mit rontok el?


2.) Két korcsolyázó halad egymással szemben. A balról érkező tömege 82 kg, sebessége 31,68 km/h, a jobbról érkező tömege 53 kg. Amikor találkoznak összekapaszkodnak és így haladnak tovább közösen 2,401 m/s sebességgel. A jobbra mutató irányt tekintjük pozitívnak. Mennyivel változott meg a jobbról érkező korcsolyázó mozgási energiája kJ-ban megadva?


m1= 82 kg; v1= 31,68 km/h = 8,78 m/s

m2= 53 kg; v2=?

v= 2,401 m/s

-----------------------------------

dEk2=?


p1+p2=p --> m1*v1+m2*v2 = m1*v+m2*v

m1*v1-m1*v = m2*v-m2*v2

v2= (m1*v1 - m1*v + m2*v)/m2 = (719,96 - 196,88 + 127,25)/53 kg = 12,27 m/s

dEk2= (m2*v^2)/2 - (m2*v2^2)/2 = 152,77 J - 3989,65 J = -3836,88 J = - 3,84 kJ


Így csináltuk órán, mégsem jó, mit rontok el?

2019. okt. 31. 12:37
 5/5 anonim ***** válasza:

"dEk= (M*v^2) /2 - (m1*v1^2) /2 + (m2*v2^2) /2 = 1693,04 - 4571,52 + 965,45 = - 1913,03 J = -1,91 kJ"


zárójel lemaradt:

dEk= (M*v^2) /2 - [(m1*v1^2) /2 + (m2*v2^2) /2]


965-öt is le kell vonni, nem hozzáadni.


Amúgy a számok se pont annyik. Nekem v1=13,3 kereken, nem tudom, hogy a 13,26-ot honnan szedted.

Így v2 = -5,4


2)

Ugyanaz a feladat, mint az 1-es csak más számokkal.

Miért akarod tök máshogy számolni?


v2 nem ennyi.


v2 = (p-m1*v1)/m2, mint az első példában.

-7,5m/s

2019. okt. 31. 13:46