Valaki tud segíteni, hogyan kell számolni/elindulni?

Egy mértani sorozat első eleme a, a hányadosa q. Mennyi annak a mértani sorozatnak az első eleme, amelynek a hányadosa q^2, az első 25 elem összege pedig az adott sorozat első 50 elemének összegével egyenlő?
2019. okt. 23. 18:32
 1/2 anonim ***** válasza:

Fel kell írni a képletet.


S50(a) = a*(q^50-1)/(q-1)


Első tag legyen 'b':

S25(b) = b*((q^2)^25-1)/(q^2-1)


A kettő egyenlő:


a*(q^50-1)/(q-1) = b*((q^2)^25-1)/(q^2-1)


(q^2)^25 = q^50, tudunk egyszerűsíteni:


a/(q-1) = b/(q^2-1)


q^2-1 = (q-1)*(q+1)

q-1 kiesik:


a = b/(q+1)


b=a*(q+1)


Ennyi.



a*(q^50-1)/(q-1)

2019. okt. 23. 21:50
 2/2 anonim ***** válasza:
Írd fel mindkettő tagjait és vond ki öket egymásból. Ugye ezzel minden második tag eltűnik a q^2-esből. Na ezt kell tovább gondolni, hogy ez mikor =0.
2019. okt. 23. 21:56