Egy mértani sorozat első eleme a, a hányadosa q. Mennyi annak a mértani sorozatnak az első eleme, amelynek a hányadosa q^2, az első 25 elem összege pedig az adott sorozat első 50 elemének összegével egyenlő?2019. okt. 23. 18:32
1/2 anonim válasza:
Fel kell írni a képletet.
S50(a) = a*(q^50-1)/(q-1)
Első tag legyen 'b':
S25(b) = b*((q^2)^25-1)/(q^2-1)
A kettő egyenlő:
a*(q^50-1)/(q-1) = b*((q^2)^25-1)/(q^2-1)
(q^2)^25 = q^50, tudunk egyszerűsíteni:
a/(q-1) = b/(q^2-1)
q^2-1 = (q-1)*(q+1)
q-1 kiesik:
a = b/(q+1)
b=a*(q+1)
Ennyi.
a*(q^50-1)/(q-1)
2/2 anonim válasza:
Írd fel mindkettő tagjait és vond ki öket egymásból. Ugye ezzel minden második tag eltűnik a q^2-esből. Na ezt kell tovább gondolni, hogy ez mikor =0.