(kémia) Hogyan kell az oldatok tömeg%-át kiszámolni?


Kaptam pár feladatot, de sehogy sem értem.

-20g cukorból hány gramm 5%-os oldat készíthető?

-20g cukrot hány gramm vízben oldjuk fel, hogy 1%-os oldatot kapjunk?

-20pg vízben hány gramm cukrot oldjunk, hogy 5%-os oldatot kapjunk?

-200g W=4%-os cukoroldat hány gramm cukrot es hány gramm vizet tartalmaz?


Valaki segítene ezt elmagyarázni?órán csak kérdez a tanár, de nem magyarázza el.



2019. okt. 13. 22:13
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

Erősen kétlem hogy ne magyarázta volna el a tanár :D


Na mindegy. Százalékot remélem tudsz számítani. Mert abból áll az egész. Ha például egy számnak kell neked mondjuk a 37%-a, akkor megszorzod a számot 0,37-tel és megkapod. Ha meg az a kérdés hogy egy szám minek a 37%-a, akkor pedig elosztod a számot 0,37-tel és megkapod.


1. 5%-os oldat azt jelenti hogy 5%-a cukor, többi víz. Ha 20g az 5%, akkor 20g/0,05 = 400g a teljes oldat tömege.

2. 20g/0,01 = 2000g a teljes oldat, ebből 2000-20=1980g a víz.

3. A 20g víz itt az oldat 95%-a. 20g/0,95 = 21,0526g. Ebből ha kivonod a 20g vizet, megkapod a cukrot.

4. Ez meg már biztos megy ha figyeltél.

2019. okt. 13. 22:58