Egyenes áramkör, ellenállásszámolás, valaki segítene, hogy kell ezt kiszámolni és miért?


[link]


Tudom, hogy a legegyszerűbb feladatok, de nem én vagyok a legélesebb kés.



2019. okt. 4. 18:37
 1/8 anonim ***** válasza:
78%

Az 1. feladatnál csak kövesd végig az áram útját, és meglátod, hogy abban mindkét alfeladatnál csak 2 ellenállás vesz részt, a harmadik felé nem megy áram, tehát az olyan, mintha ott sem lenne, a kettő pedig sorosan kapcsolódik, tehát az ellenállásaik csak simán összeadódnak, és az lesz az eredő ellenállás, amivel az áramerősséget ki tudod számolni:

a) AD pont között sorosan kapcsolódik az R1 és az R2 ellenállás. Az eredő ellenállás a soros kapcsolás miatt egyszerűen ezek összege lesz: R(e)=R1+R2=1 kohm + 2 kohm = 3 kohm. Az áramerősség pedig ezzel már kiszámolható az Ohm-törvényével: I=U/R(e)=15 V / 3000 ohm = 0,005 A = 5 mA.

b) BC pont között sorosan kapcsolódik az R2 és az R3 ellenállás. Ezek összege (eredője): R(e)=R2+R3=2 kohm + 3 kohm = 5 kohm. Az áramerősség pedig: I=U/R(e)=10 V / 5000 ohm = 0,002 A = 2 mA. Most ebből visszafelé számolva ki tudjuk számolni, hogy az egyes ellenállásokon a 10 V-ból mekkora feszültség esik. Ehhez visszafelé számolunk, vagyis feszültséget számolunk az ellenállás és az áramerősség szorzatából. Mivel a kapcsolás soros, tehát nincs elágazás (az R1 felé menő vezeték nem számít elágazásnak, mert arra semmi áram nem tud folyni), ezért az áramerősség mindenhol ugyanannyi (már ahol van áram). Vagyis U(2)=I*R(2)=0,002 A * 2000 ohm = 4 V. És ugyanígy a másiknál is: U(3)=I*R(3)=0,002 A * 3000 ohm = 6 V. És láthatjuk, hogy a két feszültségesés összege pontosan megegyezik a feszültségforrás feszültségével, mert 4+6=10. Egyébként ezt a feladatot úgy is meg lehet csinálni, hogy nem számolunk áramerősséget, hanem egyszerűen azt nézzük, hogy a feszültségforrás feszültsége az ellenállások ARÁNYÁBAN oszlik meg a két ellenállás között. Vagyis R(2)/R(e)=U(2)/U, amiből U(2)=(R(2)/R(e))*U=(2/5)*10 V = 4 V. És ugyanígy a másiknál: R(3)/R(e)=U(3)/U, amiből: U(3)=(R(3)/R(e))*U=(3/5)*10 V = 6 V. Ellenőrzésként ezek összege tényleg megegyezik a feszültségforrás feszültségével.

A második feladatot majd később csinálom meg. Remélem érhető voltam, és kapok zöld kezet.

2019. okt. 5. 10:15
 2/8 anonim ***** válasza:
Megtudhatnám, hogy miért pontozta le valaki az előző feladatom? Mi nem volt jó bennem, szerintem minden jó volt.
2019. okt. 6. 14:37
 3/8 anonim ***** válasza:
Talán túl hosszúak voltak a mondataid. :D
2019. okt. 6. 21:57
 4/8 anonim ***** válasza:
És az nem tűnt fel, hogy segítettem, és jót írtam? Ezt inkább értékelni kellene nem? Mi van manapság az emberekkel, hogy ott rúgnak a másikba, ahol tudnak?
2019. okt. 9. 17:50
 5/8 anonim ***** válasza:
Szállj ki a gyakoriból, ha nem bírod. :D
2019. okt. 9. 19:52
 6/8 anonim ***** válasza:
Hát szerintem inkább neked kéne, ha már csak veszekedni jársz ide...
2019. okt. 13. 18:04
 7/8 anonim ***** válasza:

Veszekedni árok ide? Szerintem neked vissza kéne menni harmadik általánosba, fogalmakat értelmezni. :D Először tettem egy tréfás megjegyzést (tréfás megjegyzés, lásd a harmadikos anyag). Ami még ráadásul melletted is szólt!!! Hát nem érted, hogy egy humoros indok az azt jelenti, hogy nem volt indok? (lásd: egyszerű közlések értelmezése, harmadik második félév). A második meg komoly tanács volt.

Te, marha, te.

2019. okt. 13. 18:34
 8/8 anonim ***** válasza:
Igen veszekedni jársz ide, ha marhának nevezel, és a gúnyolódásra meg ráfogod, hogy csak vicc akart lenni. Ez van.
2019. okt. 13. 22:28