Valaki lederiválná ezt nekem?


Tudom, biztosan tök elemi, meg minden, viszont olyan vagyok, hogy kell egy lökés, ezért ha most megmutatja valaki, hogy ezt hogyan kell, onnantól menni fog.


A példa: A*B*t^2 illetve A * sin (Bt^2)


A = 1

B = pi/2


Ezek egy r vektor koordinátái.


Köszi, előre is.



2019. szept. 27. 17:51
 1/6 anonim ***** válasza:

(pi/2)*t^2, ill. sin((pi/2)*t^2) -et kell deriválnod.


A pi/2 egy konstans, ha ez segít.

2019. szept. 27. 18:36
 2/6 anonim ***** válasza:
63%

2*A*B*t

A*cos(B*t^2)*2*B*t

2019. szept. 27. 19:22
 3/6 A kérdező kommentje:
Tehát ha hatványon van az egyik tag, akkor az egész szorzatot az X^n = nX^n-1 szerint deriválom?
2019. szept. 27. 21:58
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Nem teljesen.


Először mindig megnézed, hogy milyen alakú a deriválandó függvény.


Az elsőt pl. látod, hogy c*f alakú. Erről tudjuk, hogy van rá deriválási szabály: (c*f)' = c*f'


Tehát akkor eszerint elvégzed a deriválást:

* A konstans marad az elején, ez a pi/2 volt.

* Az f-et deriválni kell. Mi volt az f? t^2. Erről megint tudjuk, hogy van rá egy szabály (x^n deriváltja n*x^(n-1)), ezt alkalmazva tehát f' 2*t^1 lesz.


Rakjuk össze:


(pi/2)*2t


Itt észreveheted azt, hogy kettővel lehet egyszerűsíteni, így a derivált:


pi*t

2019. szept. 27. 22:09
 5/6 anonim ***** válasza:
Ne haragudj, az f után a vessző mindenhol összemosódott a betűvel... Azért remélem, hogy érthető így is.
2019. szept. 27. 22:10
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

Az összetett függvény deriválásának kéne utánanézned.


Ennek lényege, ha van egy f(x(t)) függvényed, és t szerint kell deriválni, akkor:


f '=f '(x)*x'(t).


A példádban (2.rész) A * sin (Bt^2)


Ennek a t-szerinti deriváltja : A*cos(Bt^2)*2*B*t.


Ugyanis itt f felel meg a külső függvénynek, a szinusznak, a Bt^2 meg a belső függvénynek x-nek.


Persze ezt lehet általánosítani, az analízis könyvekben meg is találod.

Ha pl. f=f(x1(x2(x3(x4....xn))..)) akkor df/dxn=df/dx1*dx1/dx2*dx2/dx3*...*dx(n-1)*dxn)



Tehát ha mondjuk az lenne hogy f(t)=sin(sin(t^2))


akkor df/dt= cos(sin(t^2))*cos(t^2)*2t

2019. szept. 28. 01:21