Egyenletesen lassuló mozgás?


Leblokkoltam, és valamiért 130 km/h jön ki 110 helyett. Valaki tudna segíteni hogyan kell megoldani?


"Egy személyautó 30km/h sebességgel éri el a 400m hosszú lejtőt,1,1 m/s^2 egyenletes gyorsulással gurul le.

a.Mekkora az autó sebessége a lejtő alján?

b.Mennyi idő alatt ér le az autó a lejtőn?"



2019. szept. 16. 20:27
 1/3 anonim ***** válasza:
77%

A kezdősebesség v0=30km/h. A végsebesség v=v0+a*t, ahol t a gyorsítás ideje. A sebesség-idő diagram egy pozitív meredekségű egyenes, az alatta lévő terület egy trapéz, ez adja a megtett utat:


s=(v0+v)*t/2 =(2*v0+a*t)*t/2


Ebből kell az időt kifejezni a b)feladathoz:


s=v0*t+a*t^2/2. Ez t-re egy másodfokú egyenlet, nullára redukálva:


a*t^2+2*v0*t-2*s=0.

Számokat beírva: 1,1*t^2+16,67*t-800=0.


Ebből a pozitív gyök a mérvadó: t=20,44s adódik.


A lejtő alján a sebesség: v=v0+a*t=30/3,6+1,1*20,44=30,82 m/s. Átváltva v= 110,9km/h. Érted?

2019. szept. 16. 20:50
 2/3 A kérdező kommentje:

Jaaa értemmm, bár én nem bővítettem a törtet de így valóban egyszerűbb.

Ezek szerint csak bolond voltam, azt hittem hogy ami kijött nekem 20,4 egyszer az a sebesség volt..de ezek szerit az idő jön ki az egyenletből...elég rosszul megy a mértékegység felismerés meg hogy mit is számolok éppen.

Köszönöm.

2019. szept. 16. 21:00
 3/3 anonim ***** válasza:
77%

Hát igen, a mértékegységeket mindig kell nézni. Meg lehet egyébként azt is tenni, hogy a legelső egyenletből fejezed ki az időt:


t=(v-v0)/a.


És ezt beírod az út képletébe:


s=(v0+v)*((v-v0)/a)/2 =(2*v0+a*((v-v0)/a))*((v-v0)/a)/2


Ebben csak a végsebesség (v) az ismeretlen, és így a sebességre jön ki egy másodfokú egyenlet. Ha megnézzük, itt viszont több a zárójel amit fel kell bontani, nagyobb a hibalehetőség ha ebből indulunk ki.


Matematikailag gyakorlatilag egy nemlineáris algebrai egyenletrendszerről van szó. Hogy a lépések sorrendjét hogy választjuk meg az opcionális.

2019. szept. 16. 21:32