Egy szabályos dobókockával dobott számot kell látatlanul kitalálnunk. (? )
Előre kell rögzítenünk néhány kérdést, melyekre csak igennel vagy nemmel lehet felelni. Az ismerősünk eldobja a kockát, majd a kérdésekre felel igennel vagy nemmel. Nekünk ki kell találni, hogy mi volt a dobott szám.
Van esetleg ötletetek, hogy hogyan lehetne minimalizálni az előre leírt kérdéseket, hogy 100 százalékos biztonsággal ki tudjuk találni a számot?
Páros?
Innentől vagy 1,3,5 v 2,4,6
Aztán a középsőre rákérdezel, hogy attól nagyobb-e. Ha igen, akkor meg is van a számod, ha azt mondja nem, akkor meg utána 2 esélyed marad. Vagy rakérdezel, hogy kisebb-e, és az alapján találod ki, vagy egyből rákédezel a számra, ha a szabályok engedik. Szóval 3 kérdésből biztosan megvan.
Páratlan?
Prím?
4,5,6 egyike?
4?
Néggyel szerintem ki lehet
bhogy számolom, 3 kérdés minimum kell, de szerencsés esetben 2 is elég.
elsőre elfelezed a 6 számot (mond mindegy, hogy páros-páratlan, 3-nál több-kevesebb vagy pram-nemprím alapon), majd másodszorra harmadolod. itt szerencsés esetben ráhibázhatsz, szerencsétlen esetben újra kell kérdezned a kettőből.
prím? 1,4,6 / 2,3,5
páros? 1 -megvan a megoldás, vagy 4,6 / 2 megvan a megoldás vagy 3,5
Osztható 3-mal?
Minden számnak ugyan akkora az esélye, hogy kidobják. Sokféleképpen meg lehet kérdezni, hogy mennyit is a dobott szám.
1) Ha minden számra sorba rákérdezel hogy azt dobta-e, akkor ez legalább 1 kérdés, legfeljebb pedig 6. Az átlagos kérdések száma pedig: (1+2+3+4+5+6)/6=3,5 lenne.
2) Az első kérdés hogy nagyobb-e a dobott szám 3-nál. Ha igen, akkor a második kérdés hogy nagyobb-e 4-nél. Ha nem, akkor a dobott szám 4 és ez 2 kérdés volt. Ha viszont igen, akkor a harmadik kérdés hogy az a dobott szám az 5-e. Ha nem, akkor a szám az 6, ha igen, akkor a szám az 5. Ez 3 kérdés volt. Ha az elején az 1. kérdésre nemmel felel, akkor ugyanígy végig lehet kérdezni a 4 alatti számokra, ugyanennyi kérdés kellhet hozzá. Az átlagos kérdések száma ezzel a módszerrel: (3+3+2+2+3+3)/6=2,6˙. Szóval ez a módszer jobb mint az 1).
3) Ne a 3-as számnál vágjuk szét a dobott számokat, hanem a 2 után. Tehát az első kérdés hogy nagyobb-e 2-nél. Ha nem, akkor a második kérdés hogy az 1-e a dobott szám? Ha igen, akkor az 1, ha nem akkor a 2. Ha az 1. kérdésre igen a válasz, akkor a második kérdés hogy nagyobb-e mint 4. Ha nem, akkor a harmadik kérdés hogy a 4-e a szám? Ha igen, akkor a 4, ha nem akkor a 3. Ha a második kérdésre igen a válasz, akkor a harmadik kérdés hogy 5-e a dobott szám. Ha igen, akkor az 5, ha nem akkor a 6. Ezzel a módszerrel legfeljebb az átlagos kérdések száma: (2+2+3+3+3+3)/6=2,6˙, tehát ugyanannyi mint a 2) módszerrel.
4) Speciálisan rákérdezve szerintem ennél kevesebb kérdésből is megmondható hogy melyik számot dobták. Ilyen megoldáson még gondolkozom.
#7!
ha jól értelmeztem a kérdést, akkor a kérdéseket előre le kell írni, nem pedig válasz függvényében alakítani a következőt. Itt meg is dőlt minden, amit írtál, mert kb csak az egyenkénti rákérdezés helytálló. Ugyanis ha leírom a papírra, hogy
-> 2-nél nagyobb-e?
-> 4-nél nagyobb-e?
-> 5-nél nagyobb-e?
de az első kérdésre a válasz a "nem" volt, akkor veszett fejsze nyele az egész, hiszen nem kerültem közelebb a számhoz, nem tudtam kitalálni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!