Tudva, hogy egy 2n=46 kromoszómájú szomatikus sejt mitotikus osztódása 60 percig tart és két

sejtosztódás közötti időintervallum (az interfázis) 10 óra, határozza meg a következőket:

a) egy 2n=46 kromoszómájú anyasejt osztódásából mennyi idő alatt jön létre 16 sejt, ha nem

számítjuk az első meiózis előtti és az utolsó mitózis utáni interfázisokat;

b) a 16 képződött sejt kromatidáinak számát, amelyek egy új osztódás anafázisában vannak;

c) tíz diploid anyasejt mitotikus osztódásából 33 óra alatt hány sejt keletkezik.



2019. aug. 13. 15:21
 1/1 anonim ***** válasza:

A sejtosztódást elméletileg egy exponenciális függvény írja le. A sejtek száma adott időpontban k*2^n (k a kiindulási sejtszám, n a fázisok száma).

a) 16=1*2^4 vagyis 3 fázis kell, ami az első és utolsó interfázis elhagyásával 60+10+60+10+60+10+60 perc (270 perc összesen)

b) Van 16 darab sejt, amik már megkettőződött DNS-sel rendelkeznek, vagyis 46*16*2=1472 db kromoszóma lesz, ha minden igaz.

c) 33*60/70=28,28... vagyis 28 fázisra van idő. A képlet alapját 10*2^28 darab sejt van ebben az időpontban jelen.

2019. aug. 13. 21:43