Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Orvostanhallgatók! Végzett...

Sssaszem kérdése:

Orvostanhallgatók! Végzett orvosok figyelem! Részletesen leírnátok? Húh bonyolult kérdés, elakadtam SOS! Hogy is van az egyetem évei alatt a gyakorlatok? 1-2 évben csak elmélet 3. évtől meg mit gyakorolnak? Igaz csak szakorvos mellett?

Figyelt kérdés
Ugye van a 6 év és 1-2 évben mi a gyakorlatuk meg 3-4 évben mit kell a gyakorlaton csinálniuk?

#orvostanhallgató #végzett orvosok.
2019. jún. 15. 14:28
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Igen az első 2 évben csak elméleti tárgyak vannak, de ezekből is vannak gyakorlatok. Tartósított tetemek boncolása, szövettani metszetek nézegetése, biokémián, biofizikán és élettanon különféle mérések és titrálások. Ez a két év arról szól, hogy néz ki és működik az egészséges.


Harmadévben elkezdjük azt tanulni, hogy néz ki a beteg. Patológián lehet friss halottat boncolni, azaz leginkább csak szerveket fogdosni meg néha rávágni egyet, ha a gyakvez megengedi. Illetve ekkor van még a belgyógyászati propedeutika nevű tárgy is, ahol megtanulsz beteget vizsgálni.


Negyed-ötödévben már vannak klinikai gyakorlatok, ezek általában úgy néznek ki, hogy egy kórházban leültök és beszélgettek egy orvossal (aki vagy szakorvos, vagy rezidens, éppen aki van raktáron), aztán beteget vizsgáltok a harmadévben (remélhetőleg) megtanultak szerint. Beavatkozást csak kivételes esetben lehet végezni, nézni is csak ritkán van mit. Illetve van olyan tárgy, amiből vannak szimulációs gyakorlatok, talán azok a leghasznosabbak.


Vannak még nyári gyakorlatok is. Első év után ápolástan, harmadév után belgyógyászat, negyedév után sebészet. Hivatalosan 4 hétig heti 30 órát kell a kórházban töltened és ha jó helyre mész, megengedik, hogy csinálj dolgokat. Én pl. belgyógyászaton részt vettem egy újraélesztésen, sebészeten katétereztem hólyagot, intubáltam és első asszisztens is voltam műtéteken (utóbbi lehet, hogy csak orvos lehetne igazából, de az épp nem volt kéznél).


Végül a hatodéves gyakorlatok a nyári gyakorlatok formátumát követik, de a hosszuk változó és szigorlattal zárulnak. Itt népszerűbbek az olyan helyek, ahol nem veszik szigorúan a bejárást, mert mellette tanulni is kell a szigorlatokra és szakdolgozatot is kell írni. Ez az, ami nekem még csak most jön.


Nem tudom, neked melyik egyetem a cél, a Semmelweisen épp most vágnak bele egy nagyszabású kurrikulumreformba, nem tudom mi fog belőle kisülni, de esélyes, hogy leginkább káosz és zűrzavar.


Végezetül bocsánat, ha esetleg nem a legvidámabb képet festettem az orvosképzésről, én szeretem csinálni és büszke vagyok rá, hogy ide járhatok, de a hócipőm televan már az élettel, napok óta alig alszom, azt is összevissza. Neked azért sok sikert :)

2019. jún. 15. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Szia!

Én most diplomáztam, és heverem ki a traumát. :D Az előző, akinek kitartást kívánok, jól összefoglalta. Első két év: rengeteg elmélet, laborok. Harmadév: propedeutika, patosz. Negyed-ötödév: kórházakban csoportos gyakorlatok, ami betegbemutatás, betegvizsgálat (kettesével-hármasával küldenek be egy-egy beteghez) és ha éppen úgy jön ki a lépés, esetleg valami érdekesebb dolog bemutatása (mondjuk csontvelővétel.) Vannak még szimulációs órák, amikor preparátumon vagy bábun lehet gyakorolni, és a nyári gyakorlatok, ahol kórháztól és hozzáállástól függően sokat lehet tanulni gyakorlatiasabb dolgokat. A negyed-ötödéven azért még vannak elméleti előadások is, különböző klinikai tárgyakat tanultok, a gyakorlatok is ezzel kapcsolatosak. A hatodév meg néhány kiemeltebb ág gyakorlata igazából. Ez az egyetlen év klasszikus vizsgaidőszak nélkül, egész évben folyamatosan lehet vizsgázni azokból a tárgyakból, amiknek a gyakorlatát már teljesítetted. Ugyanakkor kell szakdogát írni és védeni, valamint évvégén ott az államvizsga. Addigra azonban a gyakorlatokat bőven be kell fejezni, tehát van előtte egy csomó idő csak arra készülni. A hatodéves gyakorlatokon már könnyű úgy intézni, mint a nyáriakon, hogy pár ember legyen csak egy osztályon, és mivel munkaidőben van, sok mindenre juthat idő. A SOTE tervezett kurrikulumváltozása az, hogy a negyed-ötödévet is hasonló, csak kisebb blokkokban oldja meg, tehát hogy ne másfél órás gyakorlat legyen egy-egy klinikai tárgyból 14 héten keresztül, hanem mondjuk 2-3 hét rendes munkaidős gyakorlat az adott osztályon, "ömlesztve" ezáltal a gyakorlati időt. Egyébként vidéken is felbukkant már az ötlet. De ez akkor sülhetne el jól, ha lenne elég ember, mert hogy most a komplett csoportot odarendeljék egy munkanapra, vagy fél napra, azzal csak annyit érnek el, hogy az az idegeskedés és fennforgás, amit mondjuk 3 órában okoznak a klinikusoknak azzal, hogy a nap folyamán két csoportot oktatni kell, felugrik a fél vagy egész munkanapra, csak éppen egyetlen csoporttal, nem egymást váltókkal. Gyakorlatiasság szempontjából mondjuk jó újítás lehetne, ha optimálisak lennének a feltételek. A kevésbé népszerű ötletük még az, hogy legyen kötelező a tesi mind a 6 év alatt. :D

2019. jún. 15. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Köszi hogy leírtad igen érdekel az orvoslás ha már már nem lehetek orvos, de attól függetlenül érdekel.
2019. jún. 15. 18:15
 4/5 A kérdező kommentje:
Még jöhetek a további válaszok, ment a zöld kezecske.
2019. jún. 16. 08:45
 5/5 A kérdező kommentje:
Válaszolhattok még az orvoslással kapcsolatban. Érdekel nagyon.
2019. jún. 17. 14:02

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!