Hogyan kell megoldani az alábbi villanyszerelő feladat sorban található feladatot? (hurokimpedancia)
Határozza meg, legfeljebb mekkora lehet a hibahelyi hurokimpedancia, egyfázisú TN-S
rendszerben, ha az érintésvédelmi célú lekapcsolást áram-védőkapcsoló biztosítja!
A hálózat TN-S kialakítású a névleges feszültség 230 V, 50 Hz.
Az áram-védőkapcsoló adatai:
- Névleges áram: 25 A
- Névleges kioldó hibaáram: 100 mA
. Névleges megszakító képesség: 10000 A
Magyarul arról van itt szó, hogy kellően kicsi kell hogy legyen az ellenállás ahhoz, hogy a védőkapcsoló leoldjon. 500mA-es hibaáramú védőkapcsoló alatt nem is szoktak hurokellenállást vizsgálni, mert szinte biztos, hogy még a legvékonyabb vezetékezéssel is alatta van.
Tehát mekkora ellenállásnál folyik tized amper a körben?
R=U/I -> 230/0,1 = 2300 Ohm = 2,3kOhm alatt kell legyen.
Ez eddig fizika, hogy van-e valamekkora biztonsági szorzó, azt a fene tudja. De nagyjából mindegy is, mert a hurokimpedancia ennek századrészénél is kevesebb szokott lenni. Ez a hurokimpedancia a fázis-PE vezető között.
A másik eset, hogy zárlatos lesz valami, ilyenkor nulla a hibaáram, de a túláram miatt le kell kapcsolni a biztosítéknak.
Ez ugye R = U/I = 230V/25A = 9,2 Ohm alatti fázis-nulla hurokimpedanicánál következik be - ha a rövidzár nulla ellenállású. Mivel nem az, ezért itt van valami biztonsági szorzó, ami a biztosíték karakterisztikájától is függ, de én nem tudom :)
A névleges megszakítóképesség pedig egy minimális követelményt ad a hurokimpadaniciára - hogy ne legyen olyan nagy az áram, amit már nem tud az eszköz megszakítani. Ez szinte biztosan teljesül, a gyakorlatban nincs jelentősége.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!