Egy orvos tényleg ismer minden betegséget?
Vannak könnyen és nehezen felismerhető betegségek. Ami az adott környezetben gyakori, és specifikus tünetei vannak, azt jó eséllyel felismeri az orvos. De ha egy országban lényegében nincs kullancs, akkor nem csoda, ha az orvos nem gondol az első lehetőségek között Lyme-kórra. Persze ha elmondod, hogy utaztál, akkor konzultálhat olyan másik orvossal, aki ismeri az utazásod célországának gyakori betegségeit.
Ennél többet nem igazán lehet tenni, hiszen az orvos feje sem káptalan. Jobban járunk sok tökéletlen orvossal, mintha nulla darab orvosunk lenne, "akik" cserébe mind tökéletesek. Ha a mesterséges intelligencia tovább fejlődik, akkor annyival előrébb kerülhetünk, hogy nem korlátoz minket az orvos véges feje. Egy robotorvos vagy segédprogram fejben tudja tartani a világ összes ismert betegségét egyszerre - de persze egy adott tünetcsoport esetén a helyben gyakoribb betegségeknek nagyobb valószínűséget fog adni.
#4-es válaszadó:
Tudom, ez nem vitafórum, azonban válaszodra mégis reagálnom kell. Magyarország teljes területe vajon azok közé az országok közé tartozik, ahol nincs kullancs? Mert ha így gondolod, akkor még nem jártál erdőn és mezőn Magyarország területén. Akiről egyébként említést tettem a hozzászólásomban, nem járt más, idegen országokban. Kicsi hazánk bizony kullancs-ügyileg eléggé fertőzött területnek számít!
"Jobban járunk sok tökéletlen orvossal" -? Hát erről megint tudnék mesélni, de nem teszem, mivel tovább nem óhajtok ezzel a témával foglalkozni.
Dehogy ismer. Egy átlag, jó szakorvos is csak a szakterületéhez tartozó gyakoribb betegségeket ismeri. Megszámlálhatatlan betegség létezik (ráadásul nem konstans a számuk, hiszen folyamatosan tűnnek el régebbiek, jelennek meg újak), sőt, jelentős hányaduk nem is említésre méltó, hiszen vannak, amik egyáltalán nem okoznak észlelhető tüneteket, elváltozásokat. Ettől még ott vannak. Ezek nagy részét nyilván nem ismerik, mert minek velük foglalkozni?
Ahogy azokat se, amik pl. földrajzi okokból kifolyólag irrelevánsak egy orvosnak. Nagyon sok olyan betegség van, amit konkrétan csak 1-1 állat képes terjeszteni (pl. a fentebb említett Lyme-kór), csak bizonyos területeken. Nyilván egy átlag magyar orvos nem fogja az összes trópusi ízeltlábú által terjesztett betegség gyógyításának csínját-bínját kitanulni, mikor évente világszerte van 2-3 eset/betegség, mert valószínűleg az életben nem találkozik ilyennel.
Ez volt az egyik ok, ami miatt az orvosok jót derültek a Dr.House c. sorozaton, hogy egy orvos bokától tokáig minden szuperritka nyavalyát ismer. Nyilván, a specialisták ismerik a szakterületükhöz tartozó ritkább betegségeket is, de ők se mindet.
#5: tudom, sokat kirándulok, évi 5-6 kullancsom szokott is lenni (meg további 20-30, amit még befúródás előtt elkapok, úgy nem fertőz). Be is vagyok oltva encephalitis ellen, Lyme ellen persze nem lehet :-(
Csak korábban másutt olvastam egy nem-magyarországi kullancsos példát, ahol a nem kullancsfertőzött országban élő illető külföldön járt, és egy barátja kertjében szedte össze a kullancsot. Lyme-foltja lett, amit az orvos elsőre nem ismert fel, de gyanút fogott és utánanézett, így sikerült helyesen diagnosztizálni a bajt. Pont arról szólt az írás, hogy az orvos nem fogja ismerni az összes létező betegséget, és a legvalószínűbb betegségre diagnosztizál, egyszerűen mert jelenleg ennél többet nem tudunk tenni.
Ugyanakkor a Lyme-kór esetén ha nincs Lyme-folt vagy nem veszik észre, a későbbi tünetek alapján már elég nehéz a diagnózis, úgy tudom.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!