Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Manapság számít, hogy egyetemi...

Manapság számít, hogy egyetemi vagy fősikolai diploma?

Figyelt kérdés

Hisz tudtommal megszűnt ez az egész főiskola és egyetemi megkülönböztetés, és most van például BSc és Ba (Reál és humán) képzés, ami ilyen diplomát is ad.


Viszont egy ismerősöm aki kb 10 éve végzett főiskolai tanárképzőn, és ő kérdezte, hogy milyen szinten is tanulok Angliában. És mondtam, hogy BSc, erre ő nagyon azt hajtogatta, hogy az "csak" főiskolai diploma, és nem is olyan mint a Magyarországon szerzett egyetemi diploma. Viszont megnéztem a szakomnak a magyar megfelelőjét, és az is 3 éves, szintén BSc, szóval nem nagyon értem.


Vagy valóban úgy lenne, hogy a BSc/Ba az egy régi fősulis diplomának felel meg, az MSc és Ma pedig egyetemi diploma?

Mert én úgy voltam eddig vele, hogy a BSc/Ba az rendes egyetemi diploma, viszont ha valaki tovább akar "okosodni" akkor feljebb mehet MSc-re, ami meg a BSc egyetemi diplomának egy eggyel magasabban lévő végzettsége.

Vagy hogyis van ez?


Egyébként vannak Magyarországon olyan munkakörök, ahova csak MSc-vel vesznek fel, vagy mindenhova elég a BSc is?



2018. jún. 26. 00:10
 1/8 anonim ***** válasza:
86%

"Vagy valóban úgy lenne, hogy a BSc/Ba az egy régi fősulis diplomának felel meg, az MSc és Ma pedig egyetemi diploma?"

Pontosan így van.


"Egyébként vannak Magyarországon olyan munkakörök, ahova csak MSc-vel vesznek fel, vagy mindenhova elég a BSc is?"

Hogyne lennének. Pl. a műszaki képzések egy részén csak galibát okozott az osztott képzés bevezetése, mert bizonyos munkák elkészítésére és benyújtására csak okleveles mérnök jogosult, ami MSc-vel leszel. De ugyanez igaz pl. a pszichológusokra is.

2018. jún. 26. 00:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
80%

Első jól mondja.


Csak MSc/MA-val, azaz egyetemi diplomával végezhető tevékenységek például

- Orvos

- Jogász (bíró, ügyvéd stb.)

- Középiskolai tanár

- Építőmérnök (aki alá is írhat)

stb. Régen ez volt az "okl. mérnök", azaz egyetemet végzett mérnök. A mai BSc az volt régen a "mérnök" vagy "üzemmérnök", főiskolai végzettséggel. Ők elsősorban kivitelezésre, üzemeltetésre voltak jogosultak, nem tervezésre.

2018. jún. 26. 01:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
33%
Én főiskolán tanulok majd (ELTE TÓK), de mivel már mindent egyetemnek hívnak és bevezették a bsc-t, msc-t, így tök mindegy.
2018. jún. 26. 08:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat.

És aki régen főiskolán végzett, annak olyan mintha manapság már BSc-je lenne?


Egyébként miben különbözik a BSc (hons) a simától? (Honours rövidítése ha jól tudom.)

2018. jún. 26. 08:16
 5/8 anonim ***** válasza:
47%

1/ A BSc (Hons) nincs a magyar oktatási rendszerben, ez egy kicsit "feljavított" BSc, például 4 éves, de még mindig nem MSc. Itt elmagyarázza: [link]


2/ Nagyvonalakban igen, BSc = főiskolai diploma, MSc = egyetemi diploma. A részletekben azonban van különbség:


Régebben a főiskolai szakok eleve főiskolai szaknak lettek tervezve, nem az egyetem alsóbb szakaszának. Eleve 4 évesek voltak (a Külker a maga 3,5 évével kivétel volt); és az egész képzés eleve gyakorlatiasabb, kevésbé elméleti, tartalmát tekintve egyszerűbb képzésnek volt tervezve, mint az egyetemi képzés.


Például míg a Közgázon (ma Corvinus) piackutatásból a Malhotra nagyon vastag könyvét tanulták, addig a Külkeren (ma BGE) Veres Zoltán sokkal vékonyabb könyvét. És így sorban, minden könyv vékonyabb, egyszerűbb volt, sokkal könnyebb volt az egészet elvégezni. A Kandón (ma Óbudai Egyetem) tárt karokkal várták a kibukott Műszakisokat. És aki végzett, az eleve csak üzemmérnök volt, az eredeti tervek szerint üzemeltetést stb. végzett.


Most csavartak ezen az egészen. A főiskolai szint (BSc) csak 3 éves, viszont színvonalában elméletileg egyetemi szint. (Elméletileg – nem tudom, most mi van a gyakorlatban.) Nincsenek vékonyabb tankönyvek, egyszerüsített tananyag, könnyebben elvégezhető tanmenet. Ma a főiskolai szintűek is az egyetemi színvonal alsó három évét járják végig (mondom: elméletileg, azután a gyakorlatban nem tudom, mi van). Valószínűleg azonban a Kandó továbbra sem BME, azaz a szintkülönbség megmarad a tanári kart és a hallgatói színvonalat is tekintve.


A jelenlegi bolognai rendszert én emiatt eleve elhibázottnak tartom, mert így van egy olyan (számos...) réteg, aki két szék között a padlóra esik: az egyetemi szint túl nehéz vagy érdektelen neki, mégis kénytelen (mondom: elméletileg) az egyetemi szintet tanulni a főiskolai diplomáért.


Az élet persze jobban igazodik a valósághoz, mint a minisztériumokban ülő szakemberek, és fű alatt újra kitermeli az eredeti főiskolai szintet:


a/ részben gyengébb "egyetemekkel" (nem hiszem, hogy az Óbudai hoznà a BME szintjét vagy a BGE a Corvinusét)


b/ részben újabb szak-ötletekkel, ilyen például az általad hozott BSc hons (ugye 4 éves főiskolai képzés – nyilvánvalóan arra tervezve, hogy a munkaerőpiacon boldogulj vele, máskülönben csak +2 év egy MSc ha tovább akarnál tanulni)


c/ vagy a nálunk most indult "üzemmèrnök-informatikus" (Bprof) szak, amely a hajdani főiskolai szak emulációja, erről lásd bővebben https://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__speci..

2018. jún. 26. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Köszi. Én most kezdek BSc (hons)-t Angliában, viszont itt szerencsére csak 3 éves ugyanúgy. Az MSc az meg csak +1év.

Még nem tudom, hogy menjek-e majd MSc-re, hisz előbb el kell végeznem a BSc-t is :D

Bár lehet hogy azt inkább későbbre hagyom, megpróbálkozok sima BSc-vel elhelyezkedni előbb.


Valahogy nem értek egyet, hogy a BSc az főiskolai diploma. Aki meg két léc közé esik ahogyan te is írtad, annak meg jó lesz a felsőoktatási szakképzés, nem? Én igazából azt hívnám leginkább főiskolai diplomának.


Egyébként a Hons változatnak van valami haszna/különbsége gyakorlatban is, vagy csak papíron ér többet?

Valahol úgy olvastam, hogy aki ilyen szakot csinál, de rosszabb jegyre végez, az csak BSc diplomát kap, viszont aki megérdemli, az meg megkapja mellé a hons feliratot is. Mintha csak azt ábrázolná hogy jobb jegyre végeztél.

2018. jún. 26. 10:28
 7/8 anonim ***** válasza:
82%

#5-ös jól leírta a valóságot. Annyi korrekció, hogy a BSc lehet 3; 3,5; 4 éves is!

És a Kandó még mindig tárt karokkal fogadja a bukott BME-seket. :D

2018. jún. 26. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

A saját szakomat tudom mondani (villamosmérnök, BME). Itt egyszerűen szétnyisszantották az ötéves képzést és lett egy 3,5 meg egy 2 éves belőle. A plusz félév annak köszönhető, hogy diplomamunkát így kettőt kell csinálni. Ráadásul behozták az önálló labor nevű borzadályt, ami néha felér egy (kisebb) diplomamunkával. De megtartották az MSc-ben is, ráadásul 2 félév. Most ott tartunk, hogy 7 projekttárgy van (3 BSc/4 MSc). Na ez azért nem ugyanaz, mint a régi ötéves, ahol csak 3 volt, és abból egy diplomamunka.

Másrészt, az egyetemi alaptárgyakat (matek 1-4, fizika 1-2, elektromágneses terek), amik ugyebár logikusan a képzés elején foglalnak helyet otthagyták a BSc-ben csak a felsőbb matekot, és a fizika 3-at vitték át. Buktak is sokan terekből, végül annak is áttették egy részét MSc-re. De a volt főiskolások nem tanultak ennyi valszámot, komplex-függvénytant, differenciálgeometriát meg hasonlókat. Minek is? A Kandón a mai napig nincs a tereknek megfelelő nehézségű hatalmas szórótárgy.

Ami a szakirányokat illeti már BSc alatt van specializáció, ágazatválasztás. Szóval gyakorlatilag, ha valaki értelmesen elvégzi, akkor nem alaptudást, hanem egy elég specializáltat kap. Ezután MSc-re menni újra matekot, fizikát vagy tereket tanulni, gazdasági és kamutárgyakkal szarakodni nem sok embernek van kedve. Nincs is nagyon értelme. MSc-n már éppen ezért sokkal lazábbak a követelmények - kell nekik az ember.

Tehát a korábbi főiskolai (3 év + diplomamunka) közel sem ugyanaz, de mégis sokan lenézik a BSc-t, mert egyenlőségjelet tesznek köztük. Illetve a volt főiskolák kénytelenek sokkal lejjebb adni, a felhozatal azért nem a legjobb. A BME szívóereje nagyon nagy. És hát az, hogy mindenhol máshol 280 a ponthatár, magáért beszél...

A többi szakról annyit, hogy én még nem hallottam olyat, hogy pusztán a többlettudásért megérje az MSc. Max a magasabb fizetés reményében, meg a fentebb említett esetekben.

2018. jún. 26. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!