Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Hogy készüljek középszintű...

Hogy készüljek középszintű történelem érettségire?

Figyelt kérdés

Eléggé félek tőle, a mi tanárunk teljesen más séma szerint tanít.

Térképezni nem szoktunk, forrásokat kapunk dogába, de hát nem nehéz “megfejteni” őket, mert nem 4 év anyagából kapunk egy forrást, hanem egy pontos témakörből...

Hogy kéne készülni töri írásbelire azon kívül, hogy tanulok? Fontos lenne minnél jobb érettségit írnom belőle, figyelik az adott szakra való jelentkezésnél.

Olyanokkal meg hagyjatok, hogy “ha van egy kicsi eszed forrás, térképekből összeszedsz egy hármast” meg a “4 évem alatt semmit sem tanultam, előtte lévő nap kinyitottam a könyvemet és 100%-os törit írtam”


2018. jún. 11. 19:00
 1/8 anonim válasza:
Hát figyelj, gyűlölöm a törit. Én most írtam az irásbelimet és hétfőn fogok szóbelizni. Tényleg nem szeretem a Törit nem is tanultam rá a 4 év alatt de mikor próbaerettségire megtudtam hogy töriből kell szóbeliznem azt hittem meghalok😂 Arra 10 tételt kellett tudni azt úgy ahogy tényleg megtanultam, és volt akkora szerencsém hogy az írásbeliben az esszé résznél a rövid és a hosszú esszé pont abból volt amit megtanultam 🤗 Az elején ezek a karikázgatós, válasz adósak az egész tipp volt. A mostani érettségi eleje nagyon a vallásos rész volt (nem tudtam) de a legjobb tudásom szerint tippelgettem, és ugye persze a térkép is ott volt és hidd el hogy abban nagyon sok minden benne van van hogy a kérdésre benne van a válasz! Szóval csak tanulj! Én nagyon elfáradtam a végére mert én csak úgy tudok tanulni hogy elolvasom-leirom-elmondom és rohadt szar 80-100tetelt leirogatni szóval remélem van valami jobb tanulási módszered! Hajrá és sok sikert!:)
2018. jún. 12. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Koszonom, neked meg sok sikert a szobelihez❤️
2018. jún. 12. 16:48
 3/8 Mysphraghmuthosis ***** válasza:

Először is fontos leszögezni, hogy a történelemérettségire nem kell a teljes négyévnyi tananyag, ugyanis mind közép-, mind emelt szinten meg vannak határozva a számonkérhető témakörök. E témakörök listáját megtalálod az alábbi dokumentum 8–13. oldalán: [link]


Értelemszerűen a középszintű témakörök vonatkoznak rád, az emelt szintűekkel nem kell foglalkoznod.


I. Írásbeli


Az írásbelire készülésnek két útja van: az elméleti tudás felfrissítése, elsajátítása, valamint a gyakorlás, azaz korábbi érettségi feladatok megoldása.


1. Az elméleti tudás felfrissítése során a kiindulás a linkelt témakörök listája legyen. Az e témakörökhöz tatozó ismereteket felidézheted, elsajátíthatod a tankönyvek vonatkozó fejezeteiből, vagy akár használhatsz olyan, a középszintű történelemérettségire felkészítő kiadványt, amely a középszintű témakörök kidolgozott változatait tartalmazza.


2. Az elméleti tudás bővítése mellett fontos, hogy oldogass korábbi érettségi feladatsorokat, majd javítsd a munkádat a hozzájuk kapcsolódó javítási-értékelési útmutatók segítségével. Ezáltal egyrészt hozzászoksz a feladattípusokhoz, megoldási mechanizmusukhoz, az atlaszhasználathoz, másrészt pedig a háttérismereteid is bővülnek.


Az írásbeli feladatlap két nagy részre oszlik: az első részben ún. rövid választ igénylő feladatokat kell megoldanod, míg a második részben két darab esszét kell írnod.


Az első rész kapcsán csupán annyi tanácsom volna, hogy gyakorlás közben ne felejtsd el folyamatosan használni a középiskolai történelematlaszodat.


A második részre, vagyis az esszéírásra vonatkozóan az atlaszhasználaton túl hangsúlyozni kell az esszéírás szempontjait, amelyeket végig szem előtt kell tartanod, amelyeknek megfelelően kell kidolgoznod a fogalmazásodat, s amelyek egyben a javítás során értékelési szempontokként is szolgálnak. E szempontok – jelen esetben nagyon vázlatosan – a következők:


1. Feladatmegértés: arról írj, amit az esszé feladatmegfogalmazása kér tőled, attól egy kicsit se térj el, írásodban végig azon kérdésekre keresd s add meg a választ, amikről a feladat megfogalmazása szól, amiket kijelöl számodra.


2. Tájékozódás térben és időben: az esszé témáját helyezd el földrajzilag és az idő dimenziójában (mikor és hol járunk?).


3. Kommunikáció, a szaknyelv alkalmazása: fogalmazz érthetően, nyelvhelyesség, helyesírás legyen rendben stb.; használd a témához tartozó szakszavakat helyesen.


4. Ismeretszerzés, forráshasználat, az eseményeket alakító tényezők feltárása, problémaközpontú és kritikai gondolkodás:


Ez egyrészt azt jelenti, hogy az esszéhez kapott forrásokat építsd bele az írásodba. Azonban ne csak egyszerűen tartalmat emelj át a forrásból, hanem kapcsolj ahhoz valamilyen megállapítást, következtetést is.

Másrészt pedig fontos, hogy ezt az elvet végig érvényesítsd az egész esszé írása során: ne csupán tényeket, adatokat, eseményeket stb. sorolj fel egymás után, hanem mindegyikhez kapcsolj valamilyen megállapítást, következtetést. A miértekre keresd a választ, világíts rá az ok-okozati stb. összefüggésekre.


A korábbi érettségi feladatsorokat és a hozzájuk kapcsolódó javítási-értékelési útmutatókat egyébként megtalálod az alábbi link segítségével: [link]



II. Szóbeli


Szóbelire kapni fogsz a szaktanárodtól egy témakörlistát. E témakörökhöz fognak kapcsolódni a konkrét tételek, amelyek közül húzol majd a szóbelin. A kapott témaköröket dolgozd ki, vagy támaszkodhatsz akár olyan előre kidolgozott anyagokra, amelyek szakszerűek és megbízhatóak. Az írásbeli kapcsán említett érettségire felkészítő kiadvány például itt is alapvető tanulási forrásod lehet, azonban előfordulhat, hogy egyes témakörökről a szóbeli szempontjából esetleg kevesebbet írnak, vagy hogy például olyan "speciális" szóbeli témaköröket is kapsz, amelyekről egyáltalán nem ír a kiadvány (pl. helytörténeti témakör).

2018. jún. 15. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 Mysphraghmuthosis ***** válasza:
A témakörök listáját tartalmazó dokumentum linkje még egyszer, helyesen: [link]
2018. jún. 15. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Koszi, ez nagyon hasznos volt :)

Az a dokumentum, amiben a temakoroket leirjak, a kovetkezo evre is vonatkozik vagy csak 2017-es erettsegi? Bocsi, ha hulye kerdes, biztosra akarok menni :D

2018. jún. 15. 16:54
 6/8 Mysphraghmuthosis ***** válasza:
100%
Igen, vonatkozik a következő vizsgaidőszakokra is. Ezek a vizsgakövetelmények, s nem szoktak gyakran változtatni rajtuk.
2018. jún. 15. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim válasza:
Első vagyok, köszi szépen😘
2018. jún. 16. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
koszi meg egyszer hatos :)
2018. jún. 18. 09:56

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!