Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Emelt szintű magyar szóbelin...

Emelt szintű magyar szóbelin mennyire alaposan kell tudni a tételeket?

Figyelt kérdés

Természetesen tanulom a tételeket, de van egy olyan érzésem, hogy a nyelvtani tételek nem biztos, hogy menni fognak. Egyszerűen rengeteg az információ, és sok olyan tétel van, aminek a tartalmáról nem tanultunk.

Illetve az irodalom tételeknél az életrajzot tényleg nem engedik végigmondani? Több helyen is olvastam, hogy félbeszakítják a vizsgázót, ha az életrajzot mondja, és felszólítják, hogy térjen a tárgyra. Vagyis csak azt mondja, ami a feladatmegoldásba tartozik. De akkor miről beszéljek 10 percen keresztül?



2018. máj. 25. 21:57
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
A feladatról kell beszélned 10 percen keresztül, hiszen te magad is tudod, le is írtad ide. Az életrajzot nem azért szakítják félbe, mert csúnya gonoszak, hanem segítségképpen. Minden tantárgyból így van, ha nyilvánvalóan értékelhetetlenül rossz irányba indul a vizsgázó, akkor a bizottság segítő kérdésekkel igyekszik visszaterelni a feladathoz.
2018. máj. 26. 02:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Életrajzból csak azt kell mondani, ami a tételhez kapcsolódik, egyébként senkit sem érdekel, hol és mikor született a költő, meg hova járt iskolába. Nem tudom, hogy most tétel-e az Iskola a határon Ottliktól, ott érdemes életrajzot belevinni, de mondjuk Arany János kései költészetéről elég lenne csak pár mondat, hogy szabadságharc, Petőfi elvesztése, gyermeke elvesztése, ezek miatt melankolikus hangvétel, Kapcsos könyv, Margitsziget.

Hidd el, hogy lehet 10 percet beszélni akármelyik tételről életrajz nélkül is :) Sőt gyakran kevésnek is érződik az a 10 perc :D

Kötelezőknél se kell a teljes cselekményt elmondani, csak ami a tételhez tartozik, esetleg nagyvonalakban, 5-6 mondatban összefoglalhatod. A lényeg az elemzés, akár versről, akár könyvről van szó, és ott is nagy hangsúlyt kell fektetni a tételben szereplő feladatra.

A nyelvtan tételtől függ, milyen hosszan kérik, de kb. 5 perc van rá. Nekem tavaly elég volt körülbelül 5-10 mondat, a nyelvi szintek grammatikáját húztam, felsoroltam a szinteket, egy szövegből hoznom kellett rájuk példákat, és elég is volt. De aki mondjuk nyelvtörténetet húz, annak jobban ki kell fejteni a dolgokat, de lehet, feladatban ott is csak egy adott korszakot kell bemutatni (mondjuk kap egy szöveget, kérdés: melyik korszakból származhat, miből következtetett erre, mutassa be a korszakot, hozzon példákat a szövegből a nyelvtörténeti változásokra).

2018. máj. 26. 06:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, ment a zöld kéz!
2018. máj. 26. 13:17

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!