Írásbeli töri érettségire való felkészülésnek ez elég a 4-eshez?
Az májusi írásbeli törénelem érettségire úgy akarok felkészülni, hogy elolvasom az ,,Érettségi mintatételek történelemből (70 tétel)" című könyvet, a fontosabb témákat kijegyzetelem, valamint megoldok 6-7 korábbi érettségi feladatsort. Ez elegendő, hogy legalább 4-esre írjam a töri írásbeli érettségit?
Nem nagyon tanultam meg a témákat az évek alatt, ennek ellenére mindig 4es voltam töriből. Most kezdem el az intenzív felkészülést.
Valamint, valami tippek, tanácsok, trükkök a töri és a többi érettségihez??? Mire figyeljek, hogy készüljek hatékonyan, jó módszerek?
Köszi előre is
Úgy vélem, megfelelő stratégiával kívánsz felkészülni az írásbeli történelemérettségire.
1. Arra érdemes ügyelned, hogy az elméleti ismereteket milyen forrásból kívánod felfrissíteni, újra elsajátítani.
Az alábbi dokumentum 8–13. oldalán megtalálhatod azon témaköröket, amelyek a középszintű vizsgán előkerülhetnek: [link]
Vizsgáld meg, hogy az általad említett, mintatételeket tartalmazó kiadvány milyen mértékben fedi le e témaköröket: teljesen lefedi-e az adott témakört, vagy esetleg csak egy részét fejti ki tétel formájában stb. Ha túlzottan nagy hiányosságokat találsz, akkor nyúlhatsz tankönyvekhez, vagy olyan kiadványhoz, amely a linkelt középszintű témakörök mindegyikét tartalmazza kidolgozott formában.
2. Mindenképpen oldogass meg korábbi érettségi feladatlapokat. A rövid választ igénylő feladatokhoz az atlaszhasználaton kívül különösebb tanácsom nincs. Az esszék kapcsán viszont fontos tisztában lenned az esszéírás szempontjaival. Ezek – jelen esetben nagyon vázlatosan – a következők:
1. Feladatmegértés: arról írj, amit a feladatmegfogalmazás kijelöl, attól ne térj el egy kicsit sem. Végig azon kérdések megválaszolására koncentrálj, amelyeket kijelöltek számodra.
2. Tájékozódás térben és időben: az esszében tárgyalt problémakört helyezd el "földrajzilag" és az idő dimenziójában.
3. Kommunikáció, a szaknyelv alkalmazása: ügyelj a nyelvhelyességre, a helyesírásra, a szöveg tagolására stb.; használd megfelelően a témához tartozó szakkifejezéseket.
4. Ismeretszerzés, a források használata, eseményeket alakító tényezők feltárása, kritikai és problémaközpontú gondolkodás:
Itt egyrészt az a lényeg, hogy az esszéhez kapott forrásokat építsd bele az irományodba. Ügyelj azonban arra, hogy ne csak tartalmat emelj át a forrásból az eszébe, hanem minden esetben kapcsolj hozzá valamilyen megállapítást, következtetést.
Másrészt ez a fajta gondolkodás végig kell, hogy kövesse a fogalmazásodat: ne csak tényeket, adatokat rögzíts, írj, hanem mindig kapcsolj hozzájuk valamilyen megállapítást például ok-okozati kapcsolat alapján – gondolkodj előzmény-következmény viszonyban, a "miért?"-ekre világíts rá.
És természetesen az esszék gyakorlása során is támaszkodj az atlaszra.
Még egyszer a link, helyesen:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!