Szakdolgozatban, hogyan hivatkozzak olyan szó szerinti idézetre, amely eredetileg angol nyelvű műben (könyv) szerepel, természetesen angol nyelven?
Én az eredeti forrása innen, a fordítás innen formulát használnám.
Egy szakdolgozatnál megkérdezném a konzulenst
És ez a formula a gyakorlatban, hogy néz ki?
A konzulensem nem tudja, hogy kellene, nézzem meg a kar honlapján...csak éppen ott nincs erre vonatkozó információ...
Tehát pl. Scott írt valamit 1992-ben, és azt Te megtaláltad egy Kovács által 2008-ban írt magyar cikkben egy weblapon? Mert ez esetben: "xyz" (Scott 1992 id. Kovács 2008)
Ha oldalszám is van, akkor azzal, hisz szó szerinti.
De ahogy fentebb írták, kérdezz rá a konzulensednél, hogy biztos úgy legyen, ahogy neki, nekik tetszik.
Semmi gond! :D
Igen, úgy gondolom, ahogy írtad is. Vagy 2 másik megoldás jutott most eszembe:
1.Nem szó szerint idézem, hanem tartalmilag, és így akkor már elég csak az eredeti forrásra hivatkoznom, akkor is, ha az angol nyelvű ,jól gondolom?
2. Idézem szó szerint, és csak Kovács írására hivatkozom, mivel végülis az eredeti műre nézve nem minősül szó szerinti idézésnek, hiszen más a nyelv? Viszont max megemlítem szövegközben utána, hogy "...mondta Smith"
1.Tartalmi idézésnél én is már csak az eredetit hivatkoznám, hacsak nem valami olyan forrásról van szó, amit teljesen irreális, hogy elérj eredetiben. De egyébként abban sincs semmi, ha "bevallod", hogy Te "csak" Kovácsnál olvastad. Max. annyi, hogy akkor nem a külföldi szakirodalmi hivatkozásaidat gyarapítja - ha nézik nálatok ezt egyáltalán.
2. Ennél az opciónál mindenképp bele illik fogalmazni a szövegbe, ahogy írod is, hisz maga a gondolat mindenképp Scotté. Ez a belefogalmazás amúgy minden olyan esetre jó megoldás, amikor az ember bizonytalan, vagy nem tudja, hogy lenne korrekt, vagy nincs tisztában az "id." és az "In:" különbségével stb.
Ezt már csak pluszba, hátha valamikor jól jön valakinek: "id." - ha idézi, kis betűvel és kell utána pont, hisz rövidítés; "In:" - latinból van, nagy betű, kettős pont, ezt használod, ha pl. Szabó tanulmánya egy Nagy által szerkesztett kötetben van: (Szabó In: Nagy 2003)
Azért nem akarom bevallani mindkettőt, mert Kovács írása ráadásul netes cikk, tehát még url-t is beletenni már nagyon hosszú lenne maga a hivatkozás. :D
Akkor szerintem marad a 2-es verzió.
Az id., In.-t köszi, mert nem tudtam mit jelent! :)
Az url-t nehogy a szövegbe tedd! (Hacsak nem külön így kérik nálatok.)
Elegánsan egy úgy megy, hogy a szövegben csak az van, hogy Scott, Kovács stb. - amit előbb megbeszéltünk - , és az irodalomjegyzékben vagy lábjegyzetben (ahogy nálatok kérik), szerepel a szerző (évszám): cím stb. után az url.
Persze, azt lábjegyzetbe teszem. Egyébként elég simán odatennem az url-t, vagy elé odaírjam plusszba, hogy "URL:"?
Mégegy kérdés..:D
Idézet egy történelmi személytől, amelyre nincsen írott mű eredeti forrásként, mert úgymond szállóige. Pl: "abcdefh", mondta Sztálin.
Ilyenkor hivatkozzak valami olyan helyre, ahol ez írottan megtalálható, hogy ezt mondta? :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!