Az irodalom miért érettségi tantárgy? Miért van ilyen sok óra?
Minden ellenszenvem ellenére is elfogadom, hogy egy fontos tantárgy. Valóban elengedhetetlen, hogy az ember tudjon fogalmazni és ha meghallja, hogy Arany János, akkor ne csak nézzen ki a fejéből... De! Valójában a tárgy 90%-ban arról szól, hogy vissza kell böfögni az órán elhangzott verselemzést (általában egy olyan műről ami nem is igazán izgat) mert ha saját gondolataidról írsz akkor fix az egyes. Mindez heti hat órában.
Miért fontosabb ez, mint a biológia, ahol a SAJÁT TESTED tanulnod, megtanulhatod a betegségeket és hogy hogy lehet
megelőzni őket??
Miért fontosabb ez, mint az informatika, ami nélkül már áshatod is a sírodat ebben a világban??
És még persze sorolhatnám, ilyen tantárgyakból meg heti 2 ha van...
Mert "csak"
Ne kérdezd....11.es vagyok heti 3van bele, és az igazat megvalva kb. Semmit nem is csinálunk rajta, csak lemásoljuk amit a tanar felír a táblára.
Amúgy megsúgom, Magyarországon nem a minőségi oktatásra törekednek :D
1-es! Hát ne haragudj, de az írásodon meg is látszik.
Kérdező! Azért, mert ez a minimum az alapműveltséghez.
Én itt gyorsan leírom, hogy nálunk a tanár díjazta az egyedi verselemzéseket és megközelítési módokat is. (Ez 4 éve volt.)
Nálunk gimiben (és a gyakorikérdések oktatásai kérdései alapján) pont a biológiát tartották/tartják feleslegesnek. Biológus lettem végül, szóval nem értettem velük egyet, de a "hasznos" tárgy attól függ, hogy mi kelti fel az adott diák érdeklődését.
Én pl a történelmet nem tartom annyira fontosnak, hogy dátum szerint pontosan tudjam a pun háború részleteit és támadási stratégiájukat. Tudom, hogy volt ilyen, időben is nagyjából be tudom lőni, ha nagyon megkínzom az agyamat, akkor még az ellenfelek nevei is rémlenek. Na de 20-25 dátumot megjegyezni hozzá? Felesleges.
Oké, bennem emberedre találtál, emelt magyarra készülök, és ki nem állhatom a biológiát :D Nyugi, kultúráltan akarok érvelni, nem veszekedni. Sajnos a magyar irodalom szeretetével nem túl sokra mehetsz az életben, ha csak nem vagy kifejezetten tehetséges. Sokan emiatt értelmetlennek tartják az egészet. A nyelvtan fontosságát azt hiszem, nem kell hangsúlyoznom, de az irodalom már más tészta. Mindenki mondja hogy alapműveltség, meg ilyenek, ami fontos meg minden, de valljuk be, nem kapsz érte kenyeret a boltban. Szerintem az irodalomnak arra kell megtanítania (a te esetedben úgy tűnik, a tanár nem éppen ezen az úton jár), hogy megtanuld érteni és értékelni a művészetet, empátiára tanít, emelett a legtöbb műnek egyéb tanulsága is van. Segít, hogy megtanuld elfogadni a társaidat, az embereket, azokat, akik nem olyanok, mint te, tájékozott legyél mind itthon, mind külföldön, segít, hogy választékosan, értelmesen tudd kifejezni magad, fejleszti a szókincsed, segíti kialakulni a helyes értékrendet, elgondolkodtat a világról, az egész működéséről, megtanít arra, hogy legyél szkeptikus, olykor szarkasztikus, ne higgy el mindent elsőre, amit hallasz, és arra, hogy mennyire fontosak az érzelmek kifejezése, kimutatása és észrevétele. Lehet, hogy azt gondolod, mindezekkel pénzt nem fogsz keresni, de gondolj bele, mennyi mindenben befolyásolják a személyiséged fejlődését, és a megítélésedet. (Mellesleg, ha nem tudsz önéletrajzot, hivatalos levelet stb írni, buktad a munkát, hiába van három diplomád)
Remélem válaszoltam a kérdésedre, szívesen fogadnék én is egy hasonló motivációs beszédet a biosszal kapcsolatban :D A tanárunk nagyon lelkes, csak kicsit túl sok, és olyan latin kifelyezéseket kell megtanulnunk, hogy már csak belegondolva is megfájdul a fejem
Köszönöm a válaszokat :)
Utolsó: valóban egész motiváló volt a kommented, és egyet kell értsek.
Sajnos azt továbbra sem értem, hogy miért van annyi magyar óra nálunk (12.ben), mint a matek és töriórák száma együtt . És kicsit groteszknek találom azt is ,hogy azért ne tanuljak a nyelvizsgámra, hogy századokkal ezelőtti költők szerelmi életét magoljam. De lehet ezt a békát muszáj lenyelnem érettségiig...
Biosszal viszont úgytűnik elfogult vagyok, de valahogy soha nem értettem, hogy nem érdekehet valakit a saját teste? Persze nem ilyen orvosi szinten de azért fontos tudni, hogy pl. hogy hallunk, mi okoz halláskárosodást, mi lehet az oka ha fáradékony vagy és ha az orvos mond valamit akkor ne csak tudatlanul bámuljunk.
Bár nekünk ilyen latin neveket a legritkább esetben kellet tanulnunk, azt megértem ha idegesít.
Valószínűleg most nem győztelek meg a tantárggyal kapcsolatban, de azért sok kitartást :D
Az irodalom, ugyanolyan MŰVÉSZETI ÁG, mint a zene (->Ének-zene tantárgy) és a festészet (->Rajz- és vizuális kultúra tantárgy). Ha az ének és a rajz nem főtantárgyak, akkor az irodalom sem lehetne az!
Az irodalomnak nem szabadna KÖTELEZŐ ÉRETTSÉGI tantárgynak lennie, hanem választható érettségi tárgynak kellene lennie, mint az ének és a rajz.
A Nyelvtan fontos, mert egy embernek kötelező tudnia helyesen írni, a saját anyanyelvén. Helyesen írni, helyesen mondatot alkotni, értelmezni fontos.
Az irodalom szimpla művészet. Tudsz verset elemezni? És? Kit érdekel, a mindennapi életben nem használható semmire sem. Megtanulod a költők és írók önéletrajzát. A költők, írók a történelem folyamán, az esetek erős 80%-ban, alkoholisták, skizofrének, öngyilkosok és drogosok voltak. Magyarul, csupa olyan semmirekellő ember, akikről nem kellene példát venni. De ha már művészeti ágként említjük az irodalmat. Most nem azért de verset írni, ezerszer könnyebb mint megtanulni egy hangszeren játszani (zenét szerezni), vagy éppen festeni, szobrászkodni.
A legrosszabb az egészben, hogy a biológia, fizika és kémia nem Kötelező érettségi tárgy.
Kémia: élelmiszeripar, gyógyszeripar, műanyaggyártás, faipar, textilipar...stb. Mindenhez köze van!
Biológia: orvostudomány alapja, agrár szféra (növénytermesztés, állattenyésztés), egészségtan, ökölógia.
Fizika: energetika, villamosság, minden műszaki dolog (szórakoztató elektronika, járműgyártás, műszerek...stb) alapja. Még a KRESZ-vizsgában is van mozgási fizika.
Ezeket kellene jobban oktatni az iskolában! Unokatesóim most gimnazisták, erős gimibe járnak. Aztán mi van ott? Heti 1 fizika, heti 2 biosz, heti 1 kémia. De magyar az van heti 4. Abból a heti 4-ből, heti 3 irodalom. Anno mikor másodállásban hentesboltban dolgoztam, végzős gimnazisták nem egy alkalommal kértek, olyan dolgokat, hogy fogtam a fejemet. Sokuk meg is kérdezte, hogy a pulyka is madár? Kértek már csirke hátsó lábtól kezdve, disznó zuzán át mindent.
Mi a szart oktatnak biosz órákon ha ehhez is ostobák? És itt most nem kell senkinek sem falusi gyereknek lennie, hogy ezt tudja.
Be kerülnek egy munkahelyre, a gimi után, azt full egyszerű alapdolgokhoz is szabályosan síkhülyék.
Munka- és tűzvédelmi szakemberként dolgozok egy cégnél. Sokszor vannak középsulis/gimis (sőt egyetemista) diákmelósok. Nekik is tartok balaset -és tűzvédelmi oktatást. Van teszt az oktatás végén, írásbeli. Elektromos tüzet, 10 gimisből 6-7 vízzel akar oltani. :D Fizikán és kémián nem tanulták meg a szerencsétlenek, hogy a víz vezeti az áramot.
De sebaj! Heti négy magyar órán legalább tudnak verset elemezni!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!