Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Hogyan készüljek fel a töri...

Hogyan készüljek fel a töri írásbelire, ha 4 év alatt szinte semmit nem tanultam?

Figyelt kérdés

2018. febr. 19. 10:01
1 2
 11/11 Mysphraghmuthosis ***** válasza:

Feltételezem, hogy középszinten vizsgázol majd történelemből, ezért erre vonatkozóan – s ezen belül az írásbelire – volna néhány tanácsom:


1. Nem kell a teljes négy év anyagát átnézned. Az alábbi dokumentum 8–13. oldalán vannak felsorolva azok a témakörök, amelyek előkerülhetnek: [link]

Érdemes tehát célirányosan ezen témakörökre készülnöd a tankönyvekből, vagy például középszintű érettségire felkészít kiadványokból, amelyek csak a dokumentumban is kijelölt témaköröket dolgozzák ki.


2. Az ismeretek bővítése/felidézése/elsajátítása közben érdemes régebbi érettségi feladatlapokat megoldanod, s a hozzájuk tartozó javítási-értékeli útmutatókkal ellenőrizni a munkádat: [link]


3. Ami az esszére készülést illeti, egyrészt szerzel háttérismereteket a témakörök tanulmányozása során, másrészt érettségin használhatsz atlaszt, illetve forrást/forrásokat is csatolnak a feladathoz, amelyet/amelyeket fel is kell használnod. Mindezeken túl pedig, ha régebbi érettségik esszéfeladataid megoldod, majd pedig ellenőrzöd magad, akkor az esszéírás "mechanizmusa" is rögzülni fog. Nem kell félni egyébként, egy-két próbálkozás után ráérzel majd.


4. Esszéírás során az alábbiakra kell ügyelned (nagyon vázlatosan felsorolva):


4.1. Feladatmegértés: arról írj, ami a feladatmegfogalmazásban áll, ne térj el a témától, végig a feladatmegjelölésben szereplő kérdések megválaszolására fókuszálj.


4.2. Tájékozódás térben és időben: a bevezetésből derüljön ki, hogy a feladatmeghatározásban szereplő téma "helyileg" (pl. Magyarország, Nyugat-Európa stb.) és "korban" (pl. évszám, évszázad stb. – hogy ezek közül melyik "kell", az függ a témától) hol helyezkedik el.


4.3. Kommunikáció, a szaknyelv alkalmazása: használj szakszavakat, nyelvhelyesség legyen rendben, tagold a szöveget stb.


4.4. Ismeretszerzés, a forrásokat használata, az eseményeket alakító tényezők feltárása, kritikai gondolkodás: itt a lényeg, hogy az esszéhez adott forrásokat építsd bele a fogalmazásodba, ám ne csak "leírd" azt, ami a forrásban található, hanem fogalmazz meg következtetéseket is. Mindemellett fontos, hogy az esszéírás során végig ok-okozat, előzmény-következmény viszonyban írj, vagyis ne csak felsorolj eseményeket, tényeket, hanem azok között a logikai kapcsolatot is megteremtsd: "mi volt az előzménye ennek az eseménynek?", "mi lett a következménye ennek az eseménynek?", aztán "ennek a következménynek mi lett a további következménye?" stb.

2018. márc. 13. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!