Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Fonológiát eltudná valaki...

Fonológiát eltudná valaki magyarázni?

Figyelt kérdés

A fonetikát értem, de a fonológiát nem.

olvasom a különböző megfogalmazásokat de valahogy nemjön át. Remélem valaki tud segíteni



#nyelvészet #fonetika #fonológia #beszédhangtan #nyelvi hangtan
2017. jún. 13. 19:09
 1/3 anonim ***** válasza:
Azt kell elmagyarázni, hogy mi a fonológia?
2017. jún. 13. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
igen
2017. jún. 14. 08:02
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

A fonológia a nyelvtudomány azon része, amely a morfémánál kisebb elemekkel foglalkozik (szótag, hang, jegy, fonéma, hangsúly, stb.)


A nyelv (ill. a nyelvtan, vagyis a nyelvi rendszer) leírásának szintjei vannak. Eltekintve most a textológiától, a pragmatikától és a szemantikától, a legfelső szinten van a mondattan vagy szintaxis: hogyan állnak össze a szavak mondattá. Alacsonyabb szint az alaktan vagy morfológia: hogyan állnak össze a morfémákból (szóelemekből) az összetettebb szavak. Legalul van a fonológia: hogyan állnak össze az egyes hangok szótagokká, morfémákká stb.


A fonológia tehát nyelvtan. Ebben különbözik a fonetikától, amely a hangok fizikai leírásának tudománya. Ugyanakkor a kettő szorosan összefügg; nehéz közéjük határvonalat húzni.


Példa:


Megfigyeljük, hogy a magyar nyelvben van egy félig nyílt, gyengén kerekített, hátul képzett hang, amely újra meg újra ismétlődik kisebb változásokkal. A fonetika szintjén leírjuk ezt a hangot és a változatait a képzés, akusztika és észlelés szempontjából.

A fonológia szintjén megállapítjuk, hogy valóban vannak fonetikailag leírható, összetartozó hangok, amiket elnevezhetünk 'a' hangnak (fonémának).

Azután azt is észrevesszük, hogy ez az 'a' szabályosan váltakozik egy másik hanggal, az 'á'-val. Pl. kuty A, de kuty Á m.

Ennek alapján felállíthatjuk azt a hipotézist, hogy ugyanannak a hangnak a rövid és hosszú előfordulásáról beszélünk, annak ellenére, hogy a nyílt, középen képzett, széles ajaknyílással ejtett 'á' fonetikailag nagyon más.

Innentől kezdve A hangról és AA hangról, vagyis rövid és hosszú A hangról beszélünk. Ez azért fontos, mert így gazdaságosabban írhatjuk le a hangok rendszerét – és ez egyrészt elegánsabb leírást tesz lehetővé a nyelvtan alsó szintjéről, másrészt könnyebben elképzelhetővé teszi, hogy egy csecsemő ezt a hangrendszert hogyan sajátíthatja el.

De a hipotézisünket a nyelvtan más részei miatt lehet, hogy el kell vetnünk. A fonetikában semmit nem kell elvetni nyelvtani okokból, hiszen ott mérésekkel foglalkozunk.

2017. jún. 14. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!