Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Érettségin ez használható a...

Érettségin ez használható a sin (x) és cos (x) fgv. Definíciójaként? Emelt szóbeli.

Figyelt kérdés
A sin(x) függvény az y"(x)+y(x)=0 differenciálegyenlet azon megoldása, amely kielégíti a y(0)=0, y'(0)=1 kezdeti feltételeket, a cos(x) pedig amelyik kielégíti az y(0)=1, y'(0)=0 kezdeti feltételeket.
2017. ápr. 27. 13:40
 1/8 anonim ***** válasza:
Mondhatod, csak akkor azután ezzel kell dolgoznod.
2017. ápr. 27. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Ezr hogy érted?
2017. ápr. 27. 14:34
 3/8 anonim ***** válasza:
Úgy, hogy ha neked ez a definíció, akkor ha pl egy derékszögű háromszögben akarsz szögfüggvényt használni, azt neked ebből kell levezetned. Joggal kérdezi majd a vizsgabiztos olyan egyszerű eseteknél is, mikor azt használnád, hogy "szöggel szemben szinusz", hogy "Nem látom, hogy kapcsolódik ez a differenciálegyenlethez. Levezetné a definícióból?"
2017. ápr. 27. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
És ha az x eleme (0;π/2) intervallumon a háromszög megfelelő oldalainak hányadosaként definiálom, és ezt a kiterjesztéseként említem meg x eleme C esetén? Az egységvektoros kiterjesztésnél szerintem ezt lényegesen egyszerűbb elmondani, és még rajzolni se kell hozzá.
2017. ápr. 27. 17:56
 5/8 anonim ***** válasza:

Akkor a nem abba a tartományba eső szögeknek a te definíciód szerint nem lesz szinusza/koszinusza. Ez elég nagy probléma. Kapsz egy háromszöget, aminek a 117 fokos szögére kellene felírnod a koszinusz-tételt, aztán ott állsz kukán. (illetve megmarad neki a diffegyenletes definíció, de te azt továbbra se tudod használni)


Mit értesz kiterjesztésen? Milyen kiterjesztésre gondolsz? Miért létezik? Meg tudod mutatni, hogy tényleg egybeesnek? Ha ezeket meg tudod válaszolni, akkor oké, de ha nem, akkor csak blamálod magad azzal, hogy nem tudod, mit beszélsz.

2017. ápr. 27. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Szóval szerintem mondd el rendesen azt az anyagot, amit értesz és amit tanultál, aztán említsd meg érdekességképpen, hogy ilyenről is hallottál már.
2017. ápr. 27. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Igazad van, szerencsésebb az egységvektor forgatása.


Kiterjesztés alatt az értelmezési tartomány kiterjesztését értettem, mint például a komplex számok bevezetésével az sqrt(x) eredetileg x eleme [0,∞) értelmezési tartományát kiterjesztettük x eleme (-∞;∞) re.


A 117° koszinuszát hogyan definiálnád? Szerintem az mindenféleképpen kiesik a "derékszögű háromszögben a 117°os szög melletti befogó és átfogó hányadosa"-definícióból, mint a faktoriálisnál a nem egész szám faktoriálisa kiesik az "n elem lehetséges sorbarendezéseinek száma"-ból.

2017. ápr. 27. 18:49
 8/8 anonim ***** válasza:

Oké, hogy az értelmezési tartomány nagyobb, de milyen szabály szerint veszi fel a függvény az új helyeken az értékeit? Kiterjesztés az is, hogy (0,pi/2)-n kívül legyen a teljes komplex számsíkon 0.


A gyökfüggvényt se úgy terjeszted ki, hogy hozzácsapsz az értelmezési tartományhoz, hanem azt is megmondod, hogy sqrt(x) négyzete mindig x kell, hogy legyen. (És aztán még választasz a 2 lehetséges érték közûl, de az most mindegy.)

A szögfüggvényeknél milyen összefüggés alapján akarod elvégezni a kiterjesztést?


Valóban kiesik, pontosan ezért tanultad középiskolában az egységkörös/forgó egységvektoros definíciót.

Én személy szerint úgy definiálom, hogy (exp(i*pi*117/180)+exp(-i*pi*117/180))/2, de ez neked most nem segítség.

2017. ápr. 27. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!