Emelt kémiások, és kémiatudósok segítségét szeretném kérni! A lenti reakciók közül melyik a helyes?
Egyedül készülök föl emelt kémiára, tanári segítségem nincs. Kezdek kicsit kiakadni azon, hogy rengeteg dolog máshogy van a tankönyvekben, nem csak anyagok fizikai tulajdonságai, adatai, hanem kémiai reakciókat is máshogy tüntetnek fel bizonyos tankönyvek... Pedig elvileg csak az egyik úton mehet végbe az átalakulás...
A problémát jelenleg nekem az arany királyvízben való oldása okozta.
A dr. Balázs Lórántné féle "Ennyit kell(ene) tudnod kémiából" című szerzeménye a folyamatot a következő módon ismerteti:
HNO3 + 4HCl + Au = H[AuCl4] + 2 H2O + NO
Ellenben, a Mozaikos összefoglaló tankönyvben ugyan ez az eset:
Először levezeti, hogy milyen reakció megy végbe a királyvíz alkotói közt:
1, HNO3 + 3HCl = NOCl + 2 Cl. + 2 H2O
(Az tiszta hogy a képződő atomos klór eszegeti az aranyat)
2, Au + 2Cl. + NOCl = AuCl3 + NO
A Mozaikos tankönyv előnye talán az hogy a kiadás dátuma alapján frissebb jóval. De most a többi esetben is hogyan döntsem el azt, hogy ha egyszer végre az érettségihez eljutok, akkor a kedves oktatási hivatal melyik levezetésre ad pontot? Illetve ami ténylegesen fontosabb honnan tudjam, hogy VALÓJÁBAN hogy történik meg az a ki.@!?szott reakció, folyamat stb. a világban. Kémiai tanulmányaitok során találkoztatok ilyen nehézségekkel? hogyan kűzdöttétek le? Mert nekem kezd egy tök nagy okoskodós összevisszaságnak tűnni az egész tantárgy. Nagynehezen megtanulok egy sémát, tök jól megértem, örülök, okosnak érzem magam meg minden :D, aztán kinyitok egy másik könyvet és TÖK máshogy van az EGÉSZ. :(. Veletek volt ilyen? Fogok én még tisztán látni? Töltöttkáposztát csinálok a karomból már mindjárt esküszöm olyan ideges vagyok ezektől! :D
Szerintem az első helyes. Az aranyat komplex ionokként lehet csak felodalni vízben [AuCl4]-
Nem tök más az egész...
Egy kicsit máshogy van felírva
Ha jobban megnézed, láthatod, hogy a két egyenlet egyforma.
A másodikban a reakciómechanizmus jobban ki van fejtve. Az komplex formát okozó sósav molekulát nem vették bele az egyenletbe mert az nem rész a kémiai reakciónak.
Más reakcióegyenleteket is több féleképpen lehet felírni:
lúg + sav
NaOH + HCl = NaCl + H2O vajon mikor játszódik le így ? ( Ha szilár lúgra sósav gázt vezetünk ? ) Leginkább sohasem így játszódik le, csak így szoktuk felírni.
Ionos formában felírva :
Na+ + OH- + Cl- + H+ = NaCl + H2O
Pedig a vízben ritkán keletkezik só, kivéve, ha nagyon tömény az oldat és a reakció közben keletkező só kiválik.
Tehát a termék ionos marad, akkor mi a reakcióegyenlet?
Na+ + OH- + Cl- + H+ = Na+ + Cl- + H2O
Ha a nem változó részeket kivonjuk mindkét oldalról :
OH- + H+ = H2O
Ha csak a reakciót írnánk fel akkor ez lenne a reakcióegyenlete annak a műveletnek, hogy savas vízbe ( sztöchiometriai mennyiségben), lúgos vizet öntünk. Ez ugyebár kevésbé mutatja a reakciót.
Szerveskémiánál ez még jobban elbonyolódik.
A lényeg az, hogy mindig olyan formában írjuk fel a reakcióegyenletet, hogy jól prezentálja a bemutatni kívánt reakció !!!
Nos értem mi a problémád:
Mind a jét reakció helyes, a különbség annyi, hogy az I. felfogható "bruttó" egyenletnek.
Azért írtam idézőjelbe, mert a bruttó egyenletet többnyire elektrokémiában alkalmazzák. De lényeg a lényeg, a bruttó egyenlet azt jelenti, hogy összesítve írod fel a folyamatot. Az első egyenleted pontpsan ilyen. A II. egyenlet 1. részében még a királyvíz képződését is feltünteti. Hiszen a királyvíz pontosan a salétromsav/sósav 1:3 arányú elegye. Pont azt látod ott.
Ha a II. részben a 2. egyenlet zavar, azt fel lehet írni egy kicsit másképpen is: Au + NOCl + Cl + HCl = H[Au(Cl)4] + NO (Csak ezt még rendezni kell sztöchiometriailag). És akkor visszakapod az I egyenletben megkapott komplexedet.
A kémiában sok egymásal ekvivalens kémiai reakciót fel lehet írni. A durranógáz próba alatt is (2H2 + O2 = 2H2O) is rengeteg folyamat zajlik le, melyeknek értelemszerűen külön egyenletei vannak.
A kérdésedre a válasz:
Ha az érettségibe olyan kérdést találsz, hogy írd fel az arany királyvízben való oldódásának az egyenletét, akkor elég az elsőt, hisz nem kérdezi mi az a királyvíz. És általában csak ennyit szoktak, ha kérdezik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!