Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Hogy működik az egész szakdolg...

Hogy működik az egész szakdolgozat történet? Mit kell nekem csinálni?

Figyelt kérdés

Bugyutának tűnhet a kérdés, de jó lenne gy helyen leírva látni az életszerű, diáktapasztalatokat.


Mikor kell kiválasztani a témát? Azt tudom, hogy vannak ajánlottak, de mi van akkor, ha több ember is szeretné ugyanazt választani.


Konzulensből is van ajánlott?

Hogy történik a megvédés?


Szívesen elolvasom mindenki szakdoga-sztoriját. Mikor kezdtétek el, hogy jött a téma, meddig tartott, milyen szakon, hányas lett stb. :)



2016. jún. 26. 20:42
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

A szakdolgozat témák rendszerint általánosan vannak megfogalmazva, azt még le kell szűkíteni, hogy szakdolgozat legyen. Így nem probléma, ha többen ugyanazt választják, és nem is feltétlenül kell abból választani. Tanszéktől függ, mikor kell témát választani.

Konzulens a tanszék oktatói közül kerül ki. A védés remdszerint a szakdolgozat-bírálói megjegyzések, kérdések alapján történik, esetenként ezt megelőzheti a szakdolgozat összefoglalása.

2016. jún. 26. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Nálunk (SZTE-orosz tanszék) nem voltak előre megadva témák, mi választottunk. A választott témánkkal kerestük meg a konzulenst, aki vagy elvállalta, vagy ajánlott egy kollégát, akiről úgy gondolta, hogy illetékesebb a témában. Mi első félévben adtuk le a témaválasztó lapot, ezen még lehetett változtatni később. Sok esetben a konzulens pontosít a témán, kicsit módosít rajta.


Februárban álltam neki, de neked ajánlom, hogy hamarabb ess neki, mert én nagyon megszenvedtem azzal, hogy sokáig leszartam. :D A témám elég random volt, de aztán felkeltette az érdeklődést a tanszéken, jeles lett, simán sikerült is megvédeni. Mi nem kaptunk előre kérdést a védésre, de ott sem volt olyan, amit nem lehetett megválaszolni. Összességében a védés elég bulis hangulatban telt. :D

2016. jún. 26. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
92%

Vannak előre a Neptunon feltéve témák amikre 5-10 ember jelentkezhet, de ezek tényleg elég általános témák pl. Gazdaságelméletek, Gazdaság az EU-ban stb, ezeknél előre meg van adva ki a konzulens. Ha tetszik a téma meg olyan konzulens van aki szimpi lehet rá jelentkezni, nálunk a reghéten szokták kiírni, de folyamatosan bővül és 3-4 hétig lehet jelentkezni rá, és így van fél év minimum elkészíteni, de van aki olyat választ hogy egy évvel korábban nekiáll, ez már egyénfüggő. Van egy tárgy ami előfeltétele és ha ez megvan lehet témára jelentkezni.


De lehet olyat hogy pl. szakmai gyakornoki helyen keresni egy konzulenst és kitalálnak egy témát pl. multik számvitele az itthoni és nemzetközi környezetben az XY cég példáján keresztül és utána ezt az egyetemnek jelzik és meghirdetik neptunon hogy "multik számvitele az itthoni és nemzetközi környezetben az XY cég példáján keresztül" de szerepel mellette hogy az A1B2C3 neptun-kódú hallgató veheti csak fel. Vagy ha bármi más random ötlet van akkor arra is lehet konzulenst keresni kapcsolódó tanszékről. Általában az ottani tanárok a konzulensek, de volt már rá példa, hogy vendégtanárt kértek fel vagy PhD hallgatót mert valamilyen konkrét tapasztalata miatt jobban tudott segíteni.


Védésen 10 percben előadod és utána kérdeznek, habár én inkább vallatásnak nevezném ami ott történt. Pénzügy-számvitel szakon voltam és a nemzetközi számvitelhez (IFRS) kapcsolódó témát választottam.

Még az egyetem előtt mérlegképes könyvelőit már megszereztem, a számvitel közelebb állt mint a pénzügyi rész amúgy is. Akkortájt iratkoztam be IFRS mérlegképes könyvelői tanfolyamra, a konzulens is szimpatikus volt és akkor éppen rá voltam kattanva hogy megtanuljam az IFRS-t szóval elég kézenfekvő téma volt. Én egy évet rászántam, nem kellett kapkodni, rengeteg időm volt, elég sok kutatás kellett hozzá, laza tempóban tudtam vele haladni. Ötös lett, de úgy mentem oda hogy engem nem tudtok megfogni, mindenről minden tudok, de azért elég durván megizzasztottak. Ahogy hallottam akik a magyar számviteli rendszerhez kapcsolódóan készítették a szakdogát még jobban szívtak, buktattak meg olyanok kaptak 3ast, 4est akikről tudom hogy nagyon sokat készültek. De ez mondjuk annyira ne legyen elrettentő, nálunk a Számvitel Tanszék híresen szadista akik azért előtte is bemutatták hogy mindent megtesznek hogy csak olyanok kapjanak PSZ diplomát akik fejből és szó szerint vágják a számviteli törvényt oda-vissza.


Amit ajánlani tudok, ha tudsz akkor a gyakorlati helyedről írj mert akkor egyfelől több önálló munka amíg azt bemutatod és elemzed és nem a mindenki által tudott elmélet anyagot írod le amiből már kismillió könyv született. Illetve ebben az esetben úgymond te tudsz többet, mert a vizsgáztatók nem annyira ismerik a cég rendszerét (általános tapasztalat hogy a bizottságból talán ha 2 ember olvasta ténylegesen végig a szakdogát a többi jobb esetben is csak belelapozott), szóval kevésbé tudnak sarokba szorítani ha mégse tudsz valamit könnyebben kimagyarázod, mintha olyanról beszélsz amit ők jobban tudnak. Ha fél évnél többet szánsz rá mindenképp figyelj arra, hogy a beadásnál is aktuális legyen minden adat (ez területtől függ, gazdasági/informatikai és még a mérnöki pályán ha nagyon sok idő telik el a szakdoga írásának megkezdése és a védése között könnyen elavulhatnak az adatok, változhatnak a törvények, valami aktualitás miatt változhat egy rendszer, bölcsész és természettudományi szakoknál ez annyira nem jellemző mondjuk, de ott se árt figyelni).


Konzulenst olyat válassz aki megbízható, hiába jófej a tanár ha jellemzően késős, sokáig javítja a ZH-t/vizsgát mert ők hajlamosak arra hogy nem veszik komolyan a konzulens szerepet. Másfelől az se jó aki a mindenféle szövetségekben benne van meg mellette ezer dolgot csinál mert ők sose érnek rá konzultációra. Másfelől vannak a nagyon szigorú és pontosságot követelő tanárok akik annyiból jobbak, hogy amíg nem tökéletes a szakdogád addig javíttatják és minden ellentmondást vagy homályos részt átíratnak, ami egyfelől szívás mert nem túl kedvesek ezek az emberek és sok pluszmunkát jelent, viszont kevesebb beleköthető rész lesz így a védésed során, nem tudnak sarokba szorítani és neked is megfelelő tudásod lesz a téma mögött. Témának próbáld ne a legtöbbször feldolgozott témát választani és ne legyen nagyon általános. Próbálj minél mélyebben kutatni egy témáról és ne csak itt is megkaparom a felszínt meg ott is, mert ebből nem derül ki, hogy tényleg tudod és kutattál, hanem csak annyi látszik hogy amit órákon elmondtak alapokat azokat leírtad. Meg érdekeljen is a téma, mert elég sok időt töltesz vele hiába hangzik jól, ha utálod amiről írsz. :)

2016. jún. 27. 07:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Fú. köszönöm a válaszokat, nagyon hasznosak voltak. Én mndjuk nem tudom elképzelni, hogy bármelyik tanárt megkérjem arra, hogy lenne-e a konzulensem. :D Még szerencse, hogy csak évek múlva kell szakdogát írnom.
2016. jún. 27. 10:44
 5/5 anonim ***** válasza:
100%
Ahogy haladsz a képzésben jellemzően az elején elég általános alapozó órák vannak mindenféle tanszékről, de idővel 1-2 tanszék tanárai tartják a legtöbb órát, kisebb csoportokban vannak az órák jobban meg lehet őket ismerni és akkor már nem olyan fura hogy valakit felkérsz a konzulensednek. :) E-mailben is lehet írni hogy ez a téma érdekel és hogy vállalná-e, a legtöbb tanár azért örül neki ha úgy kérik fel, mert ez egy pozitív visszajelzés feléjük :) De majd akkor még kitalálod, meg hát függ attól hirdetnek-e olyan témát alapból ami érdekel vagy sem. :)
2016. jún. 27. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!