Emelt kémia érettségiben baj ha az első feladatban én a három vegyületet máshogy írtam fel picit mint ahogy a megoldókulcsban van?
pl volt glikol és a megoldókulcs szerint HO–CH2–CH2–OH így kellett árbrázolni én viszont így ábrázoltam: [link]
és a másik kettő vegyületet is hasonlóan írtam fel.
Elfogják ezt így is fogadni?
jaj bocsi lenne még egy kérdésem.
volt egy olyan feladat amiben ammónia gázt tartalmazó üveghengerbe kevés réz(II)-szulfát oldatot öntöttek és ionegyenletet kellett felírni.
Cu2+ + 4 NH3 = [Cu(NH3)4]2+ a megoldókulcs szerint ezt kellett írni de én másképp fogtam fel.
én azt írtam hogy Cu2+ + 2 OH- = Cu(OH)2
így én észrevételnek nem azt írtam hogy sötétkék oldat keletkezik, hanem hogy csapadék képződést láthatunk.
Ezt vajon elfogadják?
A második kérdésedhez:
Első körben a réz(II)-ionok lúgos közegben valóban kék csapadékot adnak, a csapadék azonban az ammónia feleslegében feloldódik.
Tehát ha kevés ammóniát adunk a réz(II)-só oldatához, csak a csapadék válik ki. Ha viszont tovább adagoljuk a reagenst, akkor mélykék oldat képződése közben a már kivált cucc feloldódik.
Ha a feladatot jól értelmeztem, az üvegben gáz halmazállapotban volt az ammónia, és ebbe injektálták bele a réz-szulfát vizes oldatát. Mivel a víz nagyon jól oldja az ammóniát, szerintem az üveghengerbe kerülő vizes oldat ammóniára nézve hirtelen nagyon töménnyé válik, és az ammónia a szintén oldatban lévő réz-szulfáthoz képest egyből feleslegbe kerül, így az esetleg kiváló csapadék (amely nem valószínű, hogy lesz, mivel a tömény oldatban visszaszorul az ammónia disszociációja) azonnal továbboldódik mélykék színű komplexet képezve. Szóval szerintem a megoldókulcsban ismertetett válasz a jó.
Emiatt tényleg felesleges fellebbezni, mert a Cu(OH)2 világoskék csapadék csak lúgos közegben válik le, azaz ha van elegendő (itt: feleslegben lévő) hidroxidion.
A vizes oldatban természetesen van jelen OH- és H+ is, de a hidroxiod-ionnál egyértelműen nagyobb koncentrációban fordul elő az ammónia, így az azúrkék komplex-képződés fog egyből lejátszódni, nem képződhet csapadék. Továbbá a CuSO4 savasan hidrolizál, így az oldat savas kémhatása biztosított, azaz képtelenség, hogy leváljon a Cu(OH)2 csapadék.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!