Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Mitől függ, hogy egy VEGYÜLET...

Mitől függ, hogy egy VEGYÜLET oxidáló vagy redukáló hatású?

Figyelt kérdés

Azt tudom, hogy ELEMEKNÉL az EN segít benne, a nagyobb EN-ú lesz az oxidálószer (mert könnyen vesz fel elektront, nagyon vonzza), a kisebb EN-ú a redukálószer (könnyen adja le), de egy vegyületnél mi alapján lehet ezt eldönteni?


Pl vasgyártásnál a CO magas hőmérsékleten redukálja a Fe2O3-t, és Fe valamint CO2 keletkezik.


A CO miért redukálószer itt? Honnan kéne tudni, hogy melyik vegyület redukálószer és melyik oxidálószer?

Mindig nézegessem az oxidációs számokat?



2016. máj. 11. 23:14
 1/2 Vak Bottyán ***** válasza:
100%

A vegyületek oxidáló/redukáló hatását a vegyületet alkotó atomok egyikének (általában 1 db atomnak) az oxidáló/redukáló hatása okozza.


Érdemes meghatározni a vegyület atomjainak oxidációs számait első körben.


A CO-ban az oxigén -2, a C ezért +2 lesz (így az eredő oxidációs szám 0).


A C legoxidáltabb állapotában (amikor mind a négy vegyértékelektronját tőle elektronvonzóbb elem elszívja) az oxidációs száma +4.


Mivel a CO-ban a +2 kisebb +4-nél, ezért a szénatom még tud redukálódni. Így a CO lehet redukálószer, ha alkalmas oxidálószerrel reagáltatod.


A KMnO4-ben pl. a mangán oxidációs száma +7. A mangán azonban lehet +2 is vegyületeiben, tehát még bőven redukálódhat. Ezért a KMnO4 erős oxidálószer.


Sőt, a KMnO4 pl. savas közegben erősebb oxidálószer, mint semleges közegben. Ez azért van, mert savas közegben Mn2+-ionok maradnak vissza belőle, melyek oxidációs száma +2. Semleges közegben viszont MnO2 marad vissza, amelyben a mangán oxidációs száma +4. Ebből látszik, hogy savas közegben a mangán jobban redukálódik, így erősebb oxidálószer is lesz.


Erős redukálószer pl. a LiAlH4 (lítium-alumínium-hidrid). Ha ez a vegyület vízzel érintkezik, heves, robbanásszerű reakció játszódik le (ezért nagyon veszélyes is egyben).


A LiAlH4-ben a Li +1, az Al +3, a H -1 oxidációs számmal rendelkezik. A hidrogén oxidációs száma lehet 0 és +1 is, tehát oxidálódhat még. Így ebben a vegyületben a hidrogén redukálhat, tehát a LiAlH4 erős redukáló hatását a benne lévő hidridionok okozzák.


Vízzel ez a reakció játszódik le:


LiAlH4 + 4 H2O = LiOH + Al(OH)3 + 2 H2


A vízben a H oxidációs száma +1. 4 vízmolekula 4 protonjával a LiAlH4 négy hidridionja reagál, az eredmény elemi hidrogéngáz, melynek oxidációs száma 0. Így a hidridion redukálta a hidrogéniont.


Mivel a reakcióban hidrogéngáz keletkezik, és maga a folyamat exoterm, a reakció nem csak robbanásszerű, hanem ténylegesen berobbanhat a keletkező hidrogén :).

2016. máj. 12. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
ISTEN VAGY. <3
2016. máj. 12. 09:58

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!