Magánpszichológusnak szeretnék tanulni. Milyen feltételei vannak? Ebből is lehet doktorálni?
Kérlek segítsetek.
Jelenleg sima érettségire járok.
Emelt szintű érettségihez törit és angolt szeretnék felvenni. Így is lehet, igaz? Az emelt szintű érettséginek milyen eredménye kell legyen, hogy mehessek magánpszichológusnak?A sima érettségi eredménye akkor ne m is számít?
Valamint a doktori címet hogy lehet megszerezni?Az hány év?
Bocsi a sok hülye kérdés miatt, de senki sem magyarázta el soha.
Olyan nincs, hogy magánpszichológus, ez nem egy végzettség. Van a pszichoterapeuta / szakpszichológus (aki egyébként nagyon sokféle lehet), akinek lehet magánrendelése. De nincs olyan, hogy te elvégzel egy képzést, aminek a végén magánpszichológus leszel.
A képzés jelenleg így néz ki: 3 éves pszichológia BA, 2 éves pszichológia MA, utána szakirányú továbbképzések, módszerspecifikus képzések. Nem egyszerű az út, de nem is nagyon vagy képben, szóval nem merem megkérdezni, mivel foglalkoznál szívesen, mi érdekel, mert gondolom fogalmad sincs.
A felvételi módja és szabályai a felvi.hu honlapon olvashatók, itt találod meg a korábbi évek ponthatárait, illetve azt is, milyen tárgyakat fogadnak el. Jelenleg egy emelt kötelező, ez lehet a töri vagy angol is (meg még sok más), szóval ez a terv egyelőre jól hangzik. Angolra amúgy is nagyon szükséged lesz a képzésen. Ahhoz, hogy felvegyenek a pszichológia alapképzésre, elég magas pontszámot kell elérned (jelenleg 435 a minimum ponthatár az államilag támogatott, azaz nem fizetős képzésen, az 500-ból), ehhez nagyon jó érettségi kell.
A doktori képzést a mesterképzés után képzeld el, 3 éves. De a doktori képzés abszolút a kutatással foglalkozik, ha te magánterápiát akarsz, nem nagyon lesz kapacitásod a doktori iskolát is elvégezni mellette/előtte/utána.
Ha komoly szakértője szeretnél lenni a pszichológiának, hogy valóban segíthess az embereknek, akkor a lehető legmagasabb szinten kell kiképezned magad.
Ez bizony azt jelenti, hogy a 3 év Pszichológia BA alapképzés után, 2 év Pszichológus MA mesterképzésen, majd azt követően egy színvonalas PhD képzésen (további minimum 3-4 év) is célszerű átesned.
A teljes egyetemi képzési ciklus a PhD-vel zárul, eközben persze egyre jobban specializálódsz a pszichológia valamelyik szakterületére. Igazán érteni csak ahhoz fogsz, amiből a doktoridat írtad, magad is személyesen kutattál, beleástad magad a szakirodalmába.
A PhD nem a doktori cím miatt szükséges, hanem a tudás miatt, amit csak saját elmélyült tudományos kutatómunkával lehet megszerezni, de a doktori képzés abban is segít, hogy egyetemi oktatási tapasztalataid is legyenek pszichológiából. Ez utóbbi szintén nagyon fontos, mert sokkal jobban átlátod a szakmát és megérted az összefüggéseket, ha rákényszerítenek, hogy felkészülj az óráidra és hallgatókat is oktass legalább 2-3 évig.
Ha már doktoráltál és kész szakember vagy fontos, hogy karbantartsd a tudásodat erre lehetnek jók, a különböző szakirányú továbbképzési szakok (pl. tanácsadó szakpszichológus szak, pedagógiai szakpszichológus szak, klinikai szakpszichológus szakok, munka és szervezetpszichológus, sport szakpszichológus, egészségpszichológus, reklámpszichológus, szociálpszichológus, de rengeteg másféle is van külföldön). Ezek általában levelező továbbképzések.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!